Ön çapraz bağ yaralanması olan yetişkinlerde dengeyi etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting balance in adults with anterior cruciate ligament injury
- Tez No: 945503
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET UÇGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Feyzulov, R. (2025). Ön Çapraz Bağ Yaralanması Olan Yetişkinlerde Dengeyi Etkileyen Faktörlerin İncelenmesi. Yüksek Lisans Tezi, İstanbul Atlas Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, İstanbul. Bu tez çalışması, ön çapraz bağ (ÖÇB) yaralanması geçirmiş yetişkin bireylerde statik ve dinamik dengeyi etkileyen faktörleri belirlemek ve bu bireyleri sağlıklı kontrollerle karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 24 ÖÇB yaralanmalı birey ve 24 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Katılımcıların diz fleksiyon ve ekstansiyon kas kuvveti ile enduransı, ağrı düzeyleri, kinezyofobi, fiziksel aktivite düzeyleri ve yaşam kaliteleri değerlendirilmiş; denge testleri ise Tek Ayak Üzerinde Durma Testi (gözler açık ve kapalı) ile statik, ALFA Stabilometrik Platform Denge Ölçüm Sistemi Testi ile dinamik denge olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Feyzulov, R. (2025). Investigation of the Factors Affecting Balance in Adults with Anterior Cruciate Ligament Injury. Master's Thesis, İstanbul Atlas University Postgraduate Education Institute, Department of Physiotherapy and Rehabilitation, İstanbul. This thesis was conducted to determine the factors affecting static and dynamic balance in adults with anterior cruciate ligament (ACL) injury and to compare these individuals with healthy controls. The study included 24 individuals with ACL injuries and 24 healthy participants. Knee flexion and extension muscle strength and endurance, pain intensity, kinesiophobia, physical activity levels, and quality of life were assessed. Balance was measured using the Single Leg Stance Test (with eyes open and closed) for static balance, and the YBalance Test for dynamic balance.