Diyabetli bireylerin ayak bakımına yönelik bilgi ve davranışları
Knowledge and behaviors of patients with diabetes towarsd foot care
  1. Tez No: 473875
  2. Yazar: AYŞE KOZALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Diyabet, ülkemizde ve dünyada sıklığı giderek artan kronik bir hastalıktır. Diyabetin en önemli komplikasyonlarından biri olan diyabetik ayak yaraları fiziksel, psikolojik, sosyal ve ekonomik problemlere neden olmakta, morbidite ve mortalite riskini arttırmaktadır. Bu araştırma, kamu hastaneler birliğine bağlı bir hastanenin dahiliye kliniklerinde Nisan 2016-Eylül 2016 tarihleri arasında yatmakta olan, çalışma kriterlerine uygun 196 diyabetli birey ile yüz yüze görüşülerek yapıldı. Verilerin toplanmasında Anket Formu ve literatür doğrultusunda hazırlanan“Diyabetli Bireylerin Ayak Bakımına Yönelik Bilgi ve DavranışlarınıDeğerlendirme Formu”kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a chronic disease with rising incidence rates both in Turkey and in the world. Diabetic foot wounds are one of the most important complications of diabetes, causing physical, psychological, social and economic problems and also increasing the morbidity and mortality risk. This study was conducted in face-to-face interviews with 196 patients with diabetes admitted to a public hospital's internal medicine clinics between April- September 2016. Data was collected both by a“Patient Information Form”and an“Evaluation Form for Foot Care, Knowledge and Behavior of Individuals with Diabetes”that was based upon literature.