6-12 yaş çocuklarda venöz kan örneği alırken oluşan ağrıyı azaltmada dikkati başka yöne çekme kartları ve kaleidoskop yöntemlerinin etkisi
Efficacy of distraction methods on reduce perceived pain during venipuncture by using distraction cards and kaleidoscope in 6-12 years children
  1. Tez No: 473877
  2. Yazar: REMZİYE SEMERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT AKGÜN KOSTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma 6-12 yaş çocuklarda venöz kan örneği alma işlemi sırasında oluşan ağrıyı azaltmak için uygulanan, dikkati başka yöne çekme kartları ve kaleidoskop yöntemlerinin etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma Eylül-Kasım 2016 tarihleri arsında Trakya Üniversitesi, Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi, kan alma biriminde 90 ile çocuk yürütüldü. Çocuklar gruplara randomizasyon yöntemiyle atandı. Araştırmanın verileri“Veri Toplama Formu”,“VAS-Görsel Kıyaslama Ölçeği”,“FPS-R- Yüz İfadeleri Ağrı Skalası – Revize”ve“Uygulama Kayıt Formu”ile toplandı. Elde edilen verilerin analizi için yüzde, ortalama ve standart sapma, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Wilcoxon Testi post hoc Pos-hoc; Dunnett 2 (sided) ve Tamhane testleri ve spearman korelasyon analizi kullanıldı. p0,05) iki yöntemin de ağrıyı azaltmada etkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted to determine efficacy of distraction methods on reduce perceived pain during venipuncture by using discraction cards and kaleidoscope in 6-12 years children. The research was conducted with 90 children in Trakya University Health Research and Application Center, Blood Collection Unit, between September-November 2016. Children were selected randomly. Data was collected with“Information Form”,“Visual Analog Scale-VAS”,“Facial Pain Scale-Revised-FPS-R,”and“Application Registration Form”. Data was analysed by percent, mean and standard deviation, Kruskal Wallis Variance Analysis, Wilcoxon Test post hoc Pos-hoc; Dunnett 2 (sided), Tamhane tests and Spearman correlation analysis. It was found that during the venipucture, children in control group (VAS=6,24±3,93; FPS-R=4,93±3,30) experienced more pain than children in distraction cards group (VAS=2,32±2,55; FPS-R=11,87±2,03) and kaleidescope group (VAS=2,72±3,29; FPS-R=1,97±2,98) (p0,05) . Both methods were found to be effective in reducing pain. The levels of pain reported by the parents during the venipuncture were different.