Ratlarda oluşturulan deneysel pringle manevrası sonrası yapılan major (%70) hepatektomi modelinde intraperitoneal uygulanan takrolimusun karaciğer rejenerasyonuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of intraperitoneal administration of tacrolimus on hepatic regeneration in a major (70%) hepatectomy model after experimental pringle maneuver in rats
  1. Tez No: 473912
  2. Yazar: EMRE KARADENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜCAHİT ÖZBİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Giriş: Deneysel olarak oluşturulan karaciğer rezeksiyondan sonra rejenerasyonun başladığı bilinmektedir. Pringle Manevrası hepatektomi operasyonları sırasında kan kaybını azaltmak amacıyla uzun yıllardır kullanılmaktadır fakat bu uygulamanın karaciğer rejenerasyonu üzerinde potansiyel zararlı etkileri mevcuttur. Karaciğer transplantasyonu operasyonları sonrasında hastalar greft rejeksiyonunu önlemek amacıyla immünsüpresif tedaviler almaktadır. Bu immünsüpresif ilaçlar da karaciğer rejenerasyonu üzerinde farklı yan etkiler gösterebilmektedir. Amaç: Çalışmamızda parsiyel hepatektomi yapılan ratlarda, takrolimusun Pringle Manevrası uygulandığı ve uygulanmadığı durumlardaki karaciğer rejenerasyonu üzerine olan etkilerini araştırdık. Gereç-Yöntem: Bu çalışma ağırlıkları 200-300 gram arasında değişen 35 adet Wistar Albino türü erkek rat üzerinde gerçekleştirildi. Denekler, rasgele toplam beş gruba ayrıldı: Grup 1; batını açılıp başka bir işlem yapılmayanlar, Grup 2; 70% hepatektomi yapılanlar, Grup 3; 15 dakika Pringle Manevrası + 70% hepatektomi yapılanlar, Grup 4; 70 % hepatektomi + beş gün 1 mg/kg/gün i.p. takrolimus verilenler ve Grup 5; 15 dakika Pringle Manevrası + 70% hepatektomi + beş gün 1 mg/kg/gün i.p. takrolimus verilenler. Tüm ratlar postoperatif yedinci gün sakrifiye edildi, kalan karaciğer dokuları tartılarak ağırlık indeksleri oluşturuldu. Kalan karaciğer dokuları phosphohistone H3 ile boyanp ışık mikroskopu altında incelenerek mitotik indeksleri hesaplandı. Bulgular: Pringle + %70 hx + takrolimus grubu ile kontrol grubunu mitotik indeks ve ağırlık indeksleri açısından karşılaştırdığımızda, her iki indekste de istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Ayrıca %70 hx + takrolimus grubu ile kontrol grubunu mitotik indeks ve ağırlık indeksleri açısından karşılaştırdığımızda da her iki indekste istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Rejenerasyonun baskılanması küçük volümlü greftlerle yapılan karaciğer transplantasyonu sonrası risk oluşturabilir, bu yüzden; takrolimusun Pringle Manevrası ile kombine edildiğindeki etkisinin araştırılması, özellikle segmenter karaciğer grefti ile yapılan transplantasyonların sonrasında önem kazanmıştır. Çalışmamızda takrolimus kullanımının karaciğer rejenerasyonu üzerinde olumsuz bir etkisinin olmadığını gösterdik.
Özet (Çeviri)
Backround: Liver regeneration is known to begin after experimentally induced liver resection. The Pringle Maneuver is traditionally used during hepatectomy to reduce blood loss, but there is a potential harmful effect on liver rejeneration. The patients are receiving immunosuppressive therapy after liver transplantation to reduce graft rejection. These immunosuppressive drugs may have differential side effects on liver rejeneration too. Purpose: In this study, the effects of tacrolimus on liver regeneration in rats with partial hepatectomy were compared in the absence or presence of the Pringle Maneuver. Material-Method: In our experiment 35 Wistar albino male rats, weighing between 200-300 grams, were used. The rats were randomly divided into five groups: Group 1; abdominal incision without intervention, Group 2; 70% hepatectomy, Group 3; 15 minutes Pringle Maneuver + 70% hepatectomy, Group 4; 70% hepatectomy + five days 1 mg/kg/day i.p. tacrolimus and Group 5; 15 minutes Pringle Maneuver + 70% hepatectomy + five days 1 mg/kg/day i.p. tacrolimus. All rats were sacrificed at the seven day after operation, remnant liver tissues were weighed and the weight index was created. Remnant liver tissues that stained with phosphohistone H3, were examined under a light microscope to calculate mitotic index. Results: In the comparison of mitotic index and weight index, between Pringle + %70 hx + tacrolimus group and control group, there were no statistically significant differences. Also in comparison of mitotic index and weight index between %70 hx + tacrolimus group and control group, there were no statistically significant differences. Conclusion: The suppression of regeneration could cause risks after liver transplantation especially in small volume grafts, therefore; investigating the effects of tacrolimus in combination with Pringle Maneuver has become more important after liver segmental grafts transplantations. We found that tacrolimus administration has no harmful effect on liver rejeneration.