Effects of 8-week core stability training on junior male soccer players´ static balance performance
8 haftalık merkez sabitleme antrenmanlarının çocuk futbolcularda statik denge performansına etkisi
  1. Tez No: 379991
  2. Yazar: GÜNAY YILDIZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADETTİN KİRAZCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı Merkez Sabitleme antrenmanının çocuk futbolcularda statik denge performansına etkisini araştırmaktır. Futbol alanında yapılan çalışmaların çoğu yetişkinler üzerinde yürütülmüştür. Denge yürüme, koşma, eğilme gibi temel beceriler ile doğrudan ilişkilidir ve futbol içindeki hareket kalıpları bu tip hareketlerden oluşur. Merkez sabitleme antrenmanları ana gövdede ki denge ile ilişkili kasların gelişmesi için düzenlenmiş bir antrenman yöntemidir. 15 sporcu deney grubunda ( MYAS = 148.67 ay , SDYAS = 3.37, MDENEYİM = 35.20 AY, SDDENEYİM = 17.83) yer alırken, 12 sporcu kontrol grubunda yer almıştır (MYAS = 145.33 ay , SDYAS = 3.91, MDENEYİM = 26.50 ay, SDDENEYİM = 15.44). Denge ölçümü için Kuvvet Platformu kullanılmıştır. Statik denge performansının değerlendirilmesinde salınımın platform merkezine oluşturduğu Anterio-Posterior ve Medio-Lateral uzaklık çift ve tek ayak duruşlarda değerlendirilmiştir İki ayağında yerde olduğu salınımlar incelendiğin istatistik analizler herhangi bir bağımsız değişkenin tek başına yada etkileşimli olarak anlamlı birşekilde statik denge performansını etkilemediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to test the effectiveness of Core Stability Training on static balance performance. Studies on soccer focused on elites comparing to young. Regarding the locomotion, balance is a base for movement patterns. Soccer consist of different movement patterns, most of them are different types of running, kicking and bending. Core Stability training methods have been used for improving major muscles which have great role on maintaining balance. 15 of the soccer players were in the intervention group (MAGE = 148.67 month, SDAGE = 3.37, MEXPERIENCE = 35.20 month, SDEXPERIENCE = 17.83), 12 of them were in the control group (MAGE = 145.33 ay, SDAGE = 3.91, MEXPERIENCE = 26.50, SDEXPERIENCE = 15.44). Statistical analyses conducted for; Bilateral Stance, Unilateral Stance. For bilateral balance test Mixed Design ANOVA revealed that there is no main effect or interaction of independent variables on balance performance.