Patricia Benner'in modeline dayalı arttırılmış gerçeklik uygulamasının hemşirelik öğrencilerin öğrenmelerine etkisi: Pediatrik orotrakeal aspirasyon eğitim modülü
The effect of augmented reality application based on Patricia Benner's model on nursing students' learning: Pediatric orotracheal aspiration education module
  1. Tez No: 963781
  2. Yazar: MAKBULE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUĞUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırmanın amacı, pediatrik hastanın kanıt temelli bakımı için hemşirelerin orotrakeal aspirasyon işlemini öğrenebilecekleri Benner'in geliştirdiği Acemilikten Uzmanlığa Modeli çerçevesinde bir sanal bakım modülü (AG-OAEM) geliştirmek ve bu modülün etkilerini geleneksel öğretim yöntemiyle karşılaştırmaktır. Araştırma, 2023-2024 Güz Döneminde Ekim-Aralık ayları arasına bir vakıf üniversitesinde karma yöntem ile yapıldı. Araştırmanın nicel örneklemini, (N= 61) kişi ve nitel örneklemini ise (n=10) oluşturdu. Araştırmanın nicel verileri;“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Bilgi Testi”,“Beceri Değerlendirme Formu”,“Arttırılmış Gerçeklik Uygulamaları Tutum Ölçeği”ve nitel verileri ise Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu“ ile toplandı. Araştırmada, AG-OAEM'nün acemi hemşirelerin, bilgi ve beceri düzeylerini pozitif yönde etkilediği tespit edildi. Hemşirelik eğitiminde sanal AG-OAEM'nün öğrenci hemşirelerin bilgi (57.58±18.07) ve beceri (6.07±2.84) puan ortalamaları, geleneksel öğretime göre daha yüksek tespit edildi. Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları Tutum Ölçeği toplam puanı ve alt boyut puanları ile Orotrakeal Aspirasyon Beceri Değerlendirme ön test ve son test puanları arasında anlamlı ilişki bulunmadı. Araştırmanın nitel bölümünde Benner modeli çerçevesinde sanal bakım modülüne yönelik yapılan görüşmeler sonucunda; ”kullanma memnuniyeti“, ”kullanma kaygısı" gibi toplam 5 tema tespit edildi. Benner'in geliştirdiği model çerçevesinde sanal bakım modülünün, katılımcıların bilgi ve beceri düzeylerinin, geleneksel öğretim yöntemine göre daha etkili olduğu sonucuna varıldı. Araştırmanın nitel bölümünde acemi hemşirelerin, mesleki beceriyi ve teorik bilgiyi klinik alanlara aktarmada bir yetkin hemşirenin rehberliğine ihtiyacının olduğu görüldü. Bu tez çalışması TÜBİTAK 1002-A Hızlı Destek Modülü kapsamında desteklendi.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to develop a virtual care module (AG-OAEM) within the framework of the Novice to Expert Model developed by Benner, where nurses can learn orotracheal aspiration procedure for evidence-based care of pediatric patients, and to compare the effects of this module with the traditional teaching method. The research was conducted using a mixed method at a foundation university between October and December in the 2023-2024 Fall Semester. The quantitative sample of the research consisted of (N=61) people and the qualitative sample consisted of (n=10) nursing students. For quantitative data, the students were given the following; For“Introductory Features Form”,“Knowledge Test”,“Skill Evaluation Form”,“Augmented Reality Applications Attitude Scale”and qualitative data; Semi-Structured Interview Form“ was applied. In the research, it was determined that AG-OAEM positively affected the knowledge and skill levels of novice nurses. In nursing education, the knowledge (57.58±18.07) and skill (6.07±2.84) mean scores of student nurses in virtual AG-OAEM were found to be higher than traditional education. No significant relationship was found between the total score and sub-dimension scores of the Augmented Reality Applications Attitude Scale and the pre-test and post-test scores of Orotracheal Aspiration Skill Assessment. In the qualitative part of the research, as a result of the interviews conducted about the virtual maintenance module within the framework of the Benner model, a total of 5 themes such as ”usage satisfaction“ and ”usage anxiety" were identified. Within the framework of the model developed by Benner, the virtual care module was found to be effective in the participants' knowledge and skill levels, it was concluded that it was more effective than the traditional teaching method. In the qualitative part of the study, it was seen that novice nurses needed the guidance of an expert nurse in transferring professional skills and theoretical knowledge to clinical areas. This thesis study was supported within the scope of TÜBİTAK 1002-A Rapid Support Module.