Performance analysis of an air to air and solar asisted heat pump
Havadan havaya ve güneş enerjisi destekli bir ısı pompasının performans analizi
  1. Tez No: 47417
  2. Yazar: MURAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RÜKNETTİN OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
öz BİR ISI POMPASININ HAVADAN HAVAYA VE GÜNEŞ ENERJİSİ DESTEKLİ PERFORMANS ANALİZİ ŞAHİN, Murat Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Rüknettin Oskay Eylül 1995, 90 Sayfa Bu çalışmanın ana amacı, bir binasal ısı pompasının bazı uygulamalarının analizidir. Bu uygulamalar temel olarak ; havadan havaya ısı pompası, su deposu sıcaklığı zamanla azalan güneş enerjisi destekli ısı pompası ve su deposu sıcaklığı sabit kalan güneş enerjisi destekli ısı pompası deneylerini kapsamaktadır. Deneyler Orta Doğu Teknik Üniversitesi ' nde (4x9) m2 alana sahip bir sınıfta yapılmıştır. Isı pompası Kasım 1994' de bir hafta süreyle havadan havaya şeklinde çalıştırıldı. Daha sonra, Aralık 1994 ve Şubat 1995 arasında ısı pompası güneş enerjisi destekli seri ısı pompası pozisyonunda çalıştırıldı.. Deney düzeneği daha önceden bir yüksek lisans çalışması nedeniyle kısmen kurulmuştu.Ancak bazı eklemeler kaçınılmazdı. [ güneş kollektörü ( toplayıcısı) - su deposu J sisteminin [ elektrik ısıtıcısı - su deposu ] sistemiyle benzeşimi gerçekleştirildi. Performans analizini gerçekleştirebilmek için kondansörün hava tarafı ve soğutma gazı tarafındaki enerji eşitliğinden yararlanıldı. Güneş enerjisi destekli ısı pompası deneylerinde, oda sıcaklığı arttıkça performans katsayısı azalmıştır. Bunun yaranda, su deposu sıcaklığı arttıkça toplam performans katsayısı artmıştır. Anahtar Kelimeler : Havadan havaya ısı pompası, güneş enerjisi destekli ısı pompası. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PERFORMANCE ANALYSIS OF AN AIR TO AIR AND A SOLAR ASSISTED HEAT PUMP ŞAHİN, Murat M.S., Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Rüknettin Oskay September 1995, 90 Pages The main purpose of this study is to investigate some applications of a building heat pump. These are mainly air to air mode, solar assisted mode with decreasing storage tank temperature and solar assisted mode with constant storage tank temperature. Experiments were done in a (4x9) m2 classroom in Middle East Technical University. In November 1994 for a week, the heat pump was operated in air - to - air mode. Then, between December 1994 and February 1995 solar - assisted mode of heat pump operation was tested. mThe test set - up had been constructed before, in a previous M.S. study, nevertheless some inevitable additions were done. The solar collector - storage tank was simulated with electrical heater - storage tank combination. The energy balance between air side and refrigerant side of the condenser was utilized for performance analysis. In solar - assisted operation as the inside room temperature increased the theoretical cycle coefficient of performance decreased. Furthermore as the storage tank temperature increased the overall coefficient of performance also increased. Key Words : Air to Air Heat Pump, Solar Assisted Heat Pump. IV