Bazı organik bileşik türevlerinden langmuir-blodgett filmlerinin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of langmuir-blodgett films from some organic compound derivatives
- Tez No: 474225
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÇAKIR, PROF. DR. MEHMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, farklı başlangıç materyalleri kullanılarak çeşitli alkil zincirleri olan bazı yeni organik türevler, azot atmosferi altında Mannich reaksiyonu, Williamson eter sentezi ve imin sentezi yöntemleri kullanılarak sentezlendi. Bu bileşikler FTIR-ATR, 1H-NMR ve 13C-NMR cihazları kullanılarak karakterize edildi. Sentezlenen organik bileşiklerin ince film özellikleri, Langmuir-Blodgett (LB) ince filmler oluşturularak incelenmiştir. LB filmlerin üretimi KSV Nima markalı cihazda gerçekletirilmiş ve alt taş olarak cam kullanılmıştır. Deneylerde önce cam yüzeyine aktarılan organik bileşiklerin izoterm grafikleri elde edilmiştir. Cam yüzeyleri, izoterm grafiklerinden tayin edilen basınç değerleri kullanılarak farklı kalınlıklarda organik moleküller ile kaplandı ve FTIR-ATR ve atomik kuvvet mikroskopisi (AFM) ile karakterize edildi. FTIR-ATR spektrumları ve AFM görüntüleri, yüzeyin sırasıyla organik moleküller tarafından kaplandığını göstermektedir. Ayrıca sentezlenen moleküllerin katı formda olanları için TG/DTA analizi yapılmış ve aktivasyon enerjileri, TG/DTA verileri kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, some new organic derivatives with various alkyl chains were synthesized from the different starting materials by using the Mannich reaction, williamson ether synthesis and imine synthesis under nitrogen atmosphere. These compounds were primarily characterized using (FTIR-ATR) and 1H-NMR and 13C-NMR instruments. The Langmuir properties of the synthesized organic compounds were investigated by forming Langmuir-Blodgett (LB) thin films. KSV Nima device was used to produce LB films and glass was used as sub-glass. In the experiments, firstly, isotherm graphs of organic compounds were obtained on glass surface. Glass surfaces were characterized by FTIR-ATR and atomic force microscopy (AFM) by coating with organic molecules at different thicknesses using pressure values determined from these isotherm graphs. FTIR-ATR spectra and AFM images show that the characteristic peaks of each organic compound, and the surface are covered by organic molecules, respectively. In addition, TG/DTA analysis was performed for the solid form of the synthesized molecules and activation energies were calculated by using TG/DTA datas.