kardiyopulmoner bypass sonrası düşük kardiyak debi sendromunda sICAM-1 (soluble intercellular adhesion molecule-1)'ın prognostik değeri prognostic value of sICAM-1 (soluble intercellular adhesion molecule-1) in low cardiac output syndrome after cardiopulmonary bypass
- Tez No: 474288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER TESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
günümüzde yeterli ve etkili koruma yöntemleri mevcut olmasına rağmen, özellikle sınırda kardiyak fonksiyonları olan, cross clamp süresi uzun veya acil operasyona alınan olgularda, reperfüzyon hasarı nedeniyle kardiyopulmoner bypass'dan çıkış sorunlu olmaktadır.Bu ciddi klinik tablonun derecesini belirleyen ve prognozunu gösteren birçok hemodinamik parametre mevcuttur. bizim çalışmamızdaki amacımız, kardiyopulmoner bypass'dan cıkışta sorun yaşanan hastalarda, bu tablonun ciddiyetini ve erken postoperatif prognozunu gösterecek yeni bir parametrenin sensitivite ve spesifitesini belirlemektir. bu klinik tablonun en belirleyici özelliği tüm vasküler sistemde oluşan endotel hücre hasarı, lökosit aktivasyonudur. Bu aktivasyonun düzeyini belirlemek, tablonun ciddiyeti ve prognozu konusunda belirleyici bilgiler verebilir.
Özet (Çeviri)
there are many hemodynamic parameters that determine the degree of severe clinical presentation and show the prognosis, especially when there are sufficient and effective methods of protection, especially in patients with borderline cardiac function, cross clamp time, long or emergency operation, reperfusion injury. . our aim in our study is to determine the sensitivity and specificity of a new parameter that will show the severity of this condition and early postoperative prognosis in patients who have problems with cardiopulmonary bypass. The most specific feature of this clinical form is endothelial cell damage, leukocyte activation, which occurs in the entire vascular system. Determining the level of this activation can give decisive information about the severity and prognosis of the tabulation