Antihipertansif ilaç kullanan hipertansif hastalarda ortostatik hipotansiyon sıklığı ve ilişkili parametreler
Orthostatic hypotension frequency and related parameters in hypertensive patients using antihypertensive drugs
- Tez No: 474289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Literatürde hipertansif hastalarda OH sıklığı ve neden olabilecek sebepler ile ilgili çok farklı veriler mevcuttur. Tilt table testi (TTT) özellikle gecikmiş tip OH olmak üzere OH tanısını koymada etkinliği kanıtlanmış bir inceleme yöntemidir. Çalışmamızda HT olan hastalarda antihipertansif tedavi altında TTT kullanarak OH sıklığı saptama ve OH' nun klinik, demografik, ekokardiyografik, ambulatuar kan basıncı parametreleri ve anti-hipertansif ilaç tedavisi ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Yöntemler: Çalışmaya Eylül 2014 – Nisan 2016 tarihleri arasında HT tanısı ile takip edilen ve antihipertansif tedavi almakta olan, 24 saat AKBT ile HT durumu değerlendirilmiş ve OH açısından Tilt table testi yapılan 297 (101 erkek, 196 kadın, ortalama yaşı 53.8 ± 10.7 ) hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalarda klinik ve demografik verileri kayıt edildi, rutin biyokimyasal parametreleri alındı, tüm hastalara ekokardiyografi, 24 saatlik AKBT ve TTT incelemeleri yapıldı. Ortostatik hipotansiyon, hasta sırtüstü yatar pozisyondan baş yukarı pozisyonuna getirildikten sonra SKB' de en az 20mmHg ve DKB'de en az 10mmHg olacak şekilde düşme kabul edildi. Bulgular: 31 hastada (%10.4) OH saptandı. 2 hastada başlangıç OH, 7 hastada klasik OH, 20 hastada gecikmiş OH, 2 hastada gecikmiş OH + senkop saptandı. OH olan hasta grubunda tiazid tipi diüretik, alfa bloker ve tiazid tipi diüretikli tüm ilaç kombinasyonlarının daha fazla olduğu saptandı. OH olan ve olmayan hastalarda KKB, ARB/ACEİ veya bu ilaçların kombinasyonu kullanımının benzer olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: There are different data regarding frequency and reasons of OH in hypertensive patients in the literature. Tilt table testing (TTT) is an established analysis method for diagnosis of OH, especially delayed-type OH. In our study, we aimed to investigate the orthostatic hypotension frequency and related clinical, demographic, echocardiographic, ambulatory blood pressure and antihypertensive drug treatment parameters in hypertensive patients using antihypertensive drugs.. Methods: From September 2014 to April 2016, we included 297 consecutive patients (101 men, 196 women, mean age 53.8 ± 10.7) followed with the diagnosis of hypertension, receiving antihypertensive therapy and to whom 24-hour ambulatory blood pressure monitoring (ABPM) and tilt table test were performed. Clinical and demographic data, routine biochemical parameters were recorded. Echocardiography, 24-hour ABPM and TTT were performed to all patients. Orthostatic hypotension was accepted as at least 20 mmHg SBP and 10mmHg DBP reduction after patient taking a standing position from supine position. Results: OH was detected in 31 patients (10.4%). Initial OH in 2 patients, classic OH in 7 patients, delayed OH in 20 patients and delayed OH + syncope in 2 patients. Thiazide diuretic, alpha-blocker and combinations with thiazide diuretic usage were found to be higher in patients with OH. There were no significant difference between usage of calcium channel blockers, ARB/ACEI and combinations of these drugs in patients with or without OH.