GJB1 mutation screening and in vitro investigation of its upstream mutations
GJB1 mutasyon taraması ve promotör mutasyonlarının gen anlatımına etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 474332
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BATTALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Charcot-Marie-Tooth Tip 1X (CMTX1), CMT hastalığının X kromozomuna bağlı seyreden tipidir ve gap junction protein 1 (GJB1) gen mutasyonlarından kaynaklanır. GJB1 geni tüm CMT tipleri içinde, PMP22 gen duplikasyonundan sonra, en sık mutasyon görülen ikinci gendir ve hastaların %10'unu kapsar. Bugüne kadar yaklaşık 400 farklı GJB1 gen mutasyonu tanımlanmıştır. Gende yanlış anlam ve anlamsız mutasyonlar, küçük delesyon ve insersiyonlar olabileceği gibi tüm genin silindiği hastalar da belirlenmiştir. Genin 5' ucundaki promotör bölgesinde ise çok az sayıda mutasyon tanımlanmıştır; protein dizisine etki etmeseler de genin anlatım düzeyini düşürerek işlev kaybına neden oldukları savlanmaktadır. Önceki yıllarda, laboratuvarımızda iki yeni promotör mutasyonu (c.-541A>G ve c.-528T>C) belirlenmiştir. Bu çalışmada ise, toplumumuz CMT hastaları arasından seçilen 50 hastada yeni mutasyonların belirlenmesi amacıyla GJB1 geni tarandı ve üçü 5' düzenleyici bölgede toplam sekiz farklı varyant saptandı. Bunlardan, üçü daha önce rapor edilmemiş yeni mutasyonlardır. İkinci bölümde, laboratuvarımızda tanımlanan dört düzenleyici bölge varyantının gen anlatımına etkileri lusiferaz raportör geni aracılığıyla araştırıldı. Bu analizde varyant (c.-18A>G, c.-541A>G, c.-528T>C ve c.-713G>A) içeren promotör dizileri altında lüsirefaz geni içeren plazmidler HEK293T hücrelerine aktarılarak lüsiferaz gen anlatımı sağlandı. Promotör bölgesinde yer aldığı bilinen c.-541A>G ve c.-528T> C varyantlarının, lüsiferaz anlatımında anlamlı düşüşe neden oldukları gösterilerek CMT fenotipinden sorumlu olabilecekleri gösterildi. Aynı zamanda, c.-18A>G varyantının da gen anlatımında azalmaya neden olduğu belirlendi. Söz konusu varyant genin kırpılma bölgesinde bulunduğundan bozuk protein üretiminden sorumlu olabileceği öngörülmektedir. Son olarak, c.-713G>A varyantının, literatürle uyumlu olarak, gen anlatımı üzerinde bir etkiye neden olmadığı gösterildi. Bu çalışma ile CMTX1 moleküler tanısına katkıda bulunulmuş, CMT hastalarında yaygın bir varyant tanımlanmış ve üç yeni promotör varyantının GJB1 anlatımını düşürdüğü gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Charcot-Marie-Tooth Type 1X (CMTX1) is the X chromosome linked form of the disease and caused by mutations in the gap junction protein 1 (GJB1) gene. This gene is the second most commonly mutated gene in all CMT forms after PMP22 gene duplication and covers 10% of all CMT cases. More than 400 different mutations have been identified in all regions of this gene, up to date. All types of mutations such as missense, nonsense, splice site mutations, small insertions, deletions leading to formation of truncated protein were reported and some rare patients have whole gene deletions. Variants in 5' promoter region were reported in a few patients. These variants are expected to reduce the gene expression level and cause loss of function. In previous years, two novel upstream mutations (c.-541A> G and c.-528T> C) were identified in our lab. In this study, we screened 50 patients from our Turkish CMT cohort for GJB1 mutations using PCR and direct sequencing strategy. Eight different variants were identified in GJB1 including three 5' UTR variants. Among them, two coding region and one upstream variants were novel mutations. In the second part, we investigated the effects of 5' mutations that were identified in our lab, using luciferase reporter gene assay by expressing these GJB1 upstream variants (c.-18A>G, c.-541A> G, c.-528T> C and c.-713G>A) in HEK293T cells. The c.-541A> G and c.-528T> C mutations are located inside the promoter of GJB1 gene and caused significant reduction in gene expression level providing evidence for the loss of function effect of these variants. The c.-18A>G variant was also shown to cause a slight decrease in gene expression. It is located in a splice site of the gene and possibly responsible for abnormal protein production. Lastly, c.-713G>A which was previously reported as a polymorphism caused no significant effect on luciferase expression. This study contributed to molecular diagnosis of CMTX1, described a common upstream variant in our CMT population, and demonstrated reduced gene expression effect for three novel upstream variants.