Charcot-Marie-Tooth disease: A molecular genetic approach
Charcot-Marie-Tooth hastalığı: Moleküler genetik bir yaklaşım
  1. Tez No: 129431
  2. Yazar: NİSRİNE BİSSAR TADMOURİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA BATTALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
VI ÖZET CHARCOT-MARIE-TOOTH HASTALIĞI: MOLEKÜLER GENETİK BİR YAKLAŞIM Charcot-Marie-Tooth hastalığı (CMT), her 2500 kişiden birinde görülen, insan periferik sinir sisteminin en sık kalıtsal hastalığıdır. Bugüne kadar belirlenen 24 kromozomal bölge ve 1 1 gen ile hastalık klinik ve genetik çeşitlilik gösterir. Bu çalışmada, kırk üç CMT ve 15 HNPP hastası incelendi. Olguların yüzde 70'inde beklenen CMTİA duplikasyonu sıklığının hasta grubumuzda yüzde 28 olduğu (8/28) bulundu. Bu bulgu hasta grubumuzda demiyelinizan otozomal çekinik olguların insidansının yüksek olduğunu düşündürdü. Üçü MPZ geninde, ikisi PMP22 ve diğer ikisi GJB1 genlerinde olmak üzere toplam yedi mutasyon bildirildi. Hastaların klinik fenotiplerinin, mutasyonun protein üzerindeki etkisi ile bağdaştığı gösterildi. Ağır demiyelinizan nöropatisi olan bir ailede, homozigotluk haritalaması kullanılarak, yedi otozomal çekinik bölgeye bağlantı test edildi. Hastalık kromozom 8ql3'de CMT4A bölgesine bağlandı. Bu bölgeye haritalanmış GDAPl geninde, yeni bir mutasyonun ailede hastalık fenotipi ile seyrettiği gösterildi. Bir Türk CMT2 ailesinde hastalığa neden olan kromozom bölgesini belirlemek için genom boyunca tarama yapıldı. Araştırma sonuçlan, KIFB1 geninin sorumlu olduğu bilinen CMT2A bölgesine bağlantı gösterdi. Ailede KIFB1 geninde mutasyon bulunmaması, aynı bölgeye haritalanan, CMT2A'ye neden olabilecek bir başka genin varlığına kanıt sağladı. Ailede bulunan rekombinasyonlar bölgeyi 9.3 cM'lık bir alana daralttı. Bu bulgu, hastalığa neden olan genin araştırılmasını hızlandıracaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CHARCOT-MARIE-TOOTH DISEASE: A MOLECULAR GENETIC APPROACH Charcot-Marie-Tooth (CMT) disease is the most common inherited disorder of the human peripheral nervous system, with a frequency of 1/2500. The disease is clinically and genetically heterogeneous with 24 chromosomal loci and 1 1 genes identified so far. Forty-three CMT and 1 5 HNPP patients were analyzed in this study. The frequency of the CMT1 A duplication, which is expected to be 70 per cent, was found to be 28 per cent (8/28) in our CMT1 patients. This finding might be due to the high incidence of demyelinating autosomal recessive cases in our cohort of patients. In total, seven mutations; three in the MPZ gene, two in the PMP22 gene, and two in the GJB1 gene were reported in this study. The clinical phenotype of the patients was shown to correlate with the effect of the mutation on the protein. Linkage to seven autosomal recessive demyelinating loci was tested in a family with severe neuropathy, using homozygosity mapping. The disease was linked to the CMT4A locus on chromosome 8ql3. A novel mutation in the GDAP1 gene, which maps to that locus, was shown to segregate with the disease phenotype in the family. A genome-wide search was performed for the identification of a chromosomal locus causing the disease in a Turkish CMT2 family. The search results revealed linkage to the known CMT2A locus, for which the KIF1B gene was found responsible. No KIF1B mutations were identified in the family, providing evidence for the presence of another CMT2A gene that maps to the same locus. Recombinations found in our family refined the CMT2A locus to a region of 9.3-cM. This finding will facilitate the search for the disease-causing gene.