Investigation of self-organisation in the Bénard Experiment based on micro-scale simulation
Bénard Deneyinde öz-örgütlenmenin mikro-ölçekli benzetimle incelenmesi
  1. Tez No: 474337
  2. Yazar: EMRE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAĞMUR DENİZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Öz-örgütlenme, birbiriyle etkileşim halindeki otonom komponentlerden oluşan dinamik bir sistemde dışsal bir gözlemci tarafından gözlemlenebilir makro-ölçekte düzenli bir yapının kendiliğinden ortaya çıkması olgusudur. Rayleigh-Bénard Konveksiyonu bu olgunun en bilinen örneklerinden biridir. Bu tezde, konveksiyon hücrelerinin öz-örgütlenmesine dayanan Bénard deneyi mikro-ölçekte, yani moleküler seviyede, simüle edilerek bu öz-örgütlenme olgusunun altında yatan dinamik en temel düzeyde incelenmiştir. Önerilen iki boyutlu mikro-ölçekli model üzerinde çeşitli dış koşullar altında moleküler dinamik benzetimleri gerçekleştirilerek sistemin dinamik davranış yelpazesi araştırılmıştır. Konveksiyon hücrelerinin var olup olmadığı ve böylece dinamik rejimi saptamak için hız alanının rotasyoneline dayanan bir görüntü işleme algoritması geliştirilmiştir. Bu tezde geliştirilen 2 boyutlu mikro-ölçekli model, dinamik rejimin dış koşullardan nasıl etkilendiğine ışık tutmakta ve bu çalışmanın orijinal sorusuna, yani makro-ölçekte bir düzenin oluşumunun tek bir parçacığın mikro-ölçekli perspektifi nden bakılarak tespit edilip edilemeyeceğine bir cevap vermektedir.
Özet (Çeviri)
Self-organisation is the phenomenon where in a dynamic system made of autonomous, yet interacting components a global macro-scale regularity observable by an outside observer spontaneously emerges. Rayleigh-Bénard Convection is one of the most common examples of this phenomenon. In this thesis, the Bénard experiment, which involves the self-organisation of convection cells, has been simulated at micro-scale, i.e. at molecular level, in order to investigate the dynamics underlying this self-organisation phenomenon at its most fundamental level. Molecular dynamics simulations of the proposed 2D micro-scale model have been conducted under different external conditions to observe the dynamic behaviour range of the system. An image processing algorithm based on curl of the velocity fi eld has been developed to automatically detect the presence or absence of convection cells and thus the type of the dynamic regime at hand. The 2D micro-scale model developed in this thesis sheds light on how the dynamic regime depends on external conditions and provides an answer to the original question of this study whether the emergence of macro-scale order can be detected from the micro-scale perspective of a single particle.