3-d optical profilometry at micron scale with modified fiber optic lloyd's mirror technique
Modifiye edilmiş fiber optik lloyd aynası tekniği ile mikron ölçekte üç boyutlu optik profilometri
  1. Tez No: 474363
  2. Yazar: ARDA İNANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET NACİ İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde, modifiye edilmiş fiber optik Lloyd ayna tekniğinin frekansı kolayca ayarlanabilir saçak desenleri üretmede uygun ve pratik olduğu gösterilmiştir. Bu, test objelerinin, optik projeksiyon ünitesi kapsamında ek elemanlar kullanılmaksızın mikron ölçekte üç boyutlu yükseklik dağılımını ölçme imkanı sağlamıştır. Ortaya atılan metodun geçerliliğini kanıtlamak için mikron ölçekteki test objelerinin yükseklik dağılımından dolayı deforme olan saçak desenleri içeren resimler bir CCD kamera ile kayıt edilmiştir ve bir boyutlu, sürekli dalgacık dönüşümü ile analiz edilmiştir. Bir boyutlu sürekli dalgacık denklemi ile faz haritası çıkarımından sonra ileri analizler ile test objelerinin yükseklik dağılımı elde edilmiştir. Son olarak, sonuçlar tartışılmış ve beklenen değerlerle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is shown that a modified fiber optic Lloyd's mirror technique is suitable and practical to produce fringe patterns that have easily adjustable frequency. This allows measuring 3D height distribution of test objects at micron scale without using additional elements as part of the optical projection unit. To test the validity of the proposed method, images that contain deformed fringe patterns due to the height distribution of micron scale test objects are recorded by a CCD camera and analysed with one dimensional continuous wavelet transform. After the extraction of phase map using 1D continuous wavelet transform, the height distribution of the test objects is obtained by further analyses. Finally, the results are discussed and compared with the expected values.