Design, simulation and construction of a wire chamber electronics
Tel odası elektroniginin dizaynı, simülasyonu ve yapısı
  1. Tez No: 474364
  2. Yazar: ZEHRA İSTEMİHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSİ ERKCAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gecikmeli Tel Odası (GeTO), yüklü parçacıkların varlığını ve yörüngelerini keşfetmeyi sağlayan gazlı bir parçacık algıcıdır. Bu algıçlar düşük maliyeti ve kullanım kolaylığı ve konum duyarlılığı sebebiyle tercih edilmektedirler. GeTO'yu diğer tel odalarından ayıran en önemli özelliği onun elektronik okuma devresi üzerinde yapılan değişikliklerdir; sinyalin yükseltme ve okumasını sınırlı sayıdaki elektronik bile¸sene sahip onlarca telden yapılmasını sağlar. Bu tezde gazlı algıçların temel özelliklerinden başlayarak GeTO'nun elektronik okuma devresini detaylıca anlatıp, simülasyon ve laboratuvar çalışma sonuçları ile desteklemektir. Devre, çevresindeki gürültüden etkilenebilen hassas özelliklere sahiptir. Bizim amacımız, bunlardan kaynaklanan sorunları düzeltmek ve ileride yapılabilecek olası araştırmalar için de bir yön vermektir.
Özet (Çeviri)
A Delay Wire Chamber (DWC) is a gaseous particle detector which enables de tection of charged particles and their trajectories. They are preferred as they provide good position resolution inexpensively and due to their ease of use. The novel feature distinguishing it from other wire chambers is its readout electronics that allows read ing and amplification of signals from tens of wires with a limited number of electronic components. In this thesis, we present the basics of gaseous radiation detectors, describe the electronics of the DWC readout circuit, provide simulation results as well as the results from various implementations in hardware. The circuit is found to be sensitive to sources of noise and our attempts in improving its stability, as well as future directions of research are also presented.