Diffusion-attenuated mr signal for particles subject to forces or in disordered media
Kuvvetlere maruz kalan yada bozuk ortamlarda bulunan parçacıklar için difüzyon sönümlü mr sinyali
- Tez No: 474365
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BURÇİN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Manyetik rezonans görüntüleme (MRI), özellikle yumuşak biyolojik yapıların görüntülenmesinde, keşfedildiğinden beri önemli ölçüde gelişim kat etmiştir. Bu alanda en çok çalışılan ve geliştirilen tekniklerden biri, difüzyon MR görüntüsüdür. Bu görüntü-leme modeli, sinir ağları ve mikroskopik olarak kalabalık ortamlar gibi kısıtlı difüzyonun gerçekleştiği mikro ortamlardaki dokuları görüntülemeye zemin hazırlamaktadır. Bu tezde, difüzyonun nükleer manyetik rezonans (NMR) deneyleri üzerindeki etkisini iki ayrı bölümde inceleyeceğiz. Öncelikle, parabolik (Hookean) potansiyelin etkisi altında yayılmış moleküllerden ölçülen NMR sinyalini hesaplayacağız. Moleküllerin rastgele hareketlerini kısıtlamak için serbest difüzyon durumuna bir parabolik potansiyeli yükle-yceğiz. Ardından, rasgele yürüyüş simülasyonlarını doğrulamak için analitik ölçümlerde yakın zamanda tanıtılan bir yöntem olan sınırlayıcı tensör modelini kullanacağız. İkinci bölüm, su moleküllerinin rasgele yürüdüğü, sınırların enerji haritalarını belirlenmesine ilişkin farklı bir araştırmadan oluşmaktadır. Sinyal üzerinde bir ters Fourier dönüşümü gerçekleştirmemize izin veren yakın zamanda önerilen bir nabız dizisi, su moleküllerinin içinde bulunduğu potansiyel enerji haritasını görüntülemek için kullanacağız. Enerji haritası bir ortamın heterojenlikleri ve sınırlarının yapışkan özelliği hakkında bilgi verir. Ek bir yaklaşım olarak, kısıtlı bölgelerdeki parçacıkların difüzyon hareketine daha fazla gerçeklik kazandırmak için fraksiyonel Brown hareketi (fBm) hakkında kısa bir çalışma yapacağız.
Özet (Çeviri)
Magnetic resonance imaging (MRI) have been advanced significantly since its discovery, especially in imaging soft biological structures. One of the most studied and improved technique in this field is diffusion MRI consisting of two methods; namely, diffusion weighted imaging (DWI) and diffusion tensor imaging (DTI). This imaging modality is rather regarded with imaging tissues in micro environments,where restricted diffusion occurs, such as neural networks and microscopically crowded media . In this thesis, we will investigate the influence of diffusion on nuclear magnetic resonance (NMR) experiments in two distinct parts. Firstly, we will study the NMR signal measured from molecules diffusing under the influence of a parabolic (Hookean) potential. We will induce a Hookean potential into the free diffusion state to restrict the random movements of the molecules. Then, a recently introduced method, confinement tensor model, is employed in the analytical measurements to validate the random walk simulations. The second part consists of rather a different investigation regarding the determination of energy landscapes of boundaries in which water molecules undergo random walk. A recently proposed pulse sequence, allowing us to perform an inverse Fourier transformation on the signal, is employed to image the potential energy landscape in which the water molecules diffuse. The energy landscape encodes information about heterogeneities of a domain as well as adhesiveness feature of boundaries. As an additional approach, we will give a brief discussion about the fractional Brownian motion (fBm) to bring more realistic perspective to the diffusive motion of the particles in restricted regions.