X-Işını luminesans yöntemiyle dozimetrik malzemelerin renk merkezlerinin belirlenmesi
Determination of color centers of dosimetric materials by x-ray lumi̇nescence method
  1. Tez No: 474406
  2. Yazar: TAYFUN ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırmanın amacı, X-Işınları ile uyarmalı bir radyolüminesans cihazı geliştirerek, dozimetrik malzemelerin lüminesans spektrumlarının ölçülmesi ve malzemelerin renk merkezlerinin belirlenmesidir. Bu sayede malzeme karakterizasyonu yapılması ve yeni malzemelerin geliştirilmesine katkı sağlanması hedeflenmiştir. Geliştirilen cihaz ile nadir toprak elementleri katkılı bazı malzemeler üzerinde çalışılmış, elde edilen veriler ile bu malzemelerin karaterizasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, home made radioluminescence spectrometry equipment has been setted up for determining color center of dosimetric materials by monitoring luminescene spectrum. In this way, it is aimed to contribute material characterization and development of new materials Some of doped materials with Rare Earth Inons has been characterised by measuring radioluminescence spectrum with this equipment.