Giresun yayla şenlikleri
Giresun plateau festivals
- Tez No: 474444
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Geography, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 406
Özet
Bu doktora tezinde, Giresun'da düzenlenen yayla şenlikleri mitolojik, tarihi, coğrafi, toplumsal ve kültürel bağlamda ele alınarak halkbiliminin bağlam merkezli kuramlarından olan performans teori ve işlevsel kuram verileriyle incelenmiştir. Türk kültüründe şenlik algısı ve şenliklerin toplumsal yaşamdaki görevleri, kavramsal planda çözümlenerek eğlencelik bir etkinlik çeşidi olarak şenlik düzenleme geleneği Giresun yayla şenlikleri bağlamında çözümlenmiştir. Tezde Giresun yayla şenlikleri, göç sosyolojisi, kültür değişmeleri, kültür turizmi ve kültür ekonomisi bağlamına ele alınmıştır. Ayrıca Giresun yayla şenlikleri ile kent folkloru ve icat edilmiş bir gelenek olan Giresun Günleri veya tanıtım günleri arasında kurulan ilişki gerekçeleriyle ortaya konulmuştur. Yörede şenliklerin düzenlendiği coğrafyanın tanıtımı, şenlikleri ortaya çıkaran yaşam tarzı, şenliklerin tarihçesi, düzenlenme mekânı, zamanı, icra şekilleri, katılım oranı, şenliklerde icra edilen kültürel faaliyetler, yaşatılan çeşitli gelenek ve görenekler sorgulanarak bütüncül bir bakış açısıyla çözümlenmiştir. Yine Giresun yayla şenlikleri, Kümbet Yayla Şenliği örnekleminden hareketle yapısal ve işlevsel açıdan tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this doctoral dissertation, the plateau festivals organized in Giresun are studied in terms of mythological, historical, geographical, social and cultural contexts and examined through performance theory and functional theory, which are some of the conceptual hypotheses of folklore. The sense of festivity in Turkish culture and the functions of the festivals in social life are resolved in the context of Giresun Plateau Festivals as a festival arrangement tradition and as a kind of amusement event by analyzing the conceptual plan. Giresun plateau festivals, migration sociology, cultural change, cultural tourism and cultural economy are analyzed in the thesis. Moreover, the connection between Giresun plateau festivals and city folklore and Giresun Days as an invented tradition, or the promotion days is revealed. The history of the festivals, the location of the festivals, the place of arrangement, the time and mode of performance, the participation rate, and cultural activities performed in the festivals and various traditions and customs in the region have been analyzed with a holistic view. In addition, the Giresun Plateau Festivals have been analyzed on structural and functional terms on the sample of the Kümbet Plateau Festival.