The human factor in geopolitics
Jeopolitikte insan faktörü
- Tez No: 474446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ÖMÜR ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, jeopolitik teorilerinin kuramsallaşma sürecinde insan unsurunu nasıl ele aldığı ve içerdiği araştırılmaktadır. Temel araştırma nesnesinin insan unsuru olarak belirlenmesi ile meta-teorik düzeyde bir kuramsal sorgulama yapılması amaçlanmıştır. Bu amaçla klasik ve eleştirel jeopolitik formları, postmodern, Marksist siyasi coğrafya düşünceleri ve şehir jeopolitiği gibi alternatif yaklaşımlar incelenerek bu kuramlarda insan unsurunun konumu araştırılmıştır. Bu meta-teorik araştırma sürecinin teorik çerçevesini beşeri coğrafya paradigmaları oluşturmaktadır. Çalışmada öncelikle beşeri coğrafya paradigmalarının insan faktörüne yaklaşımları üzerinden sınıflandırılması sağlanmıştır. Ele alınan paradigmalar ve onların teorik düzeyde insan faktörüne bakışları, klasik ve alternatif jeopolitik teorilerin incelenmesi için temel referans olmuştur. Bu çalışma, ikincil anlamda beşeri coğrafya paradigmalarının ele alınması, buradan siyasi coğrafya için yeni kavramsal ve metodolojik araçlar devşirilmesi ve jeopolitik teorilerin bu doğrultuda alternatif gelişim seyirlerinin değerlendirilmesi amaçlarını da taşımaktadır. Bu çalışma özellikle jeopolitik literatüründe insan faktörünün durumu ile ilgilenmektedir. Jeopolitiğin temel ve birincil metinleri bu açıdan incelenmiş, incelenen teorilerin sosyal anlamda insana bakış açısı ve analizlerinde sosyal faktörlere verdikleri rol tespit edilmeye çalışılmıştır. Jeopolitiğin gelişiminin meta-teorik ve felsefi arka planlar bağlamında incelenmesi ve epistemolojik açıdan analiz edilmesi çalışmanın hedefleri arasındadır. Söz konusu araştırmanın yapısı, jeopolitikte insan faktörü, insan amilliği ve insan-coğrafya ilişkisi gibi hususların felsefi düzeyde kavrananabilmesi için gereken içeriği sağlamak üzere tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the involvement and employment of the human factor in the theorization process of geopolitical theories. It was aimed to make a theoretical inquiry at the meta-theoretical level by determining the basic research object as the human factor. For this purpose, alternative approaches such as classical and critical forms of geopolitics, postmodern, Marxist political geography theories, and the city geopolitics are examined and the position of the human factor in these theories is investigated. The theoretical framework of this meta-theoretical research process is the paradigms of human geography. In the study, firstly, the classification of human geographical paradigms regarding their approach to the human factor is provided. The paradigms examined and their perceptions of the human factor at the theoretical level have been the basic reference for examining classical and alternative geopolitical theories. In the secondary sense, this study also aims to analyze the paradigms of human geography to introduce new conceptual and methodological tools for political geography and to evaluate alternative developmental trends of geopolitical theories in this direction. This study is specifically concerned with the condition of human factor in the geopolitical literature. The basic and primary texts of geopolitics have been investigated in this respect and heir perception of the human in social sense and the role of the social factors are identified. This thesis deals with meta-theoretical debates and philosophical backgrounds of geopolitical literature and analyzing the major works in terms of epistemology. The structure of the research is architected to provide the required content for philosophical understanding of issues such as human factor, human agency and human-geography relationship in geopolitics.