The transformation of the higher education sector in Albania
Arnavutluk'taki yüksek öğretim sektörünün dönüşümü
  1. Tez No: 474447
  2. Yazar: VİLİEM KURTULAJ
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. METE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, Arnavutluk'ta her iki dönemi kapsayacak şekilde (komünizm ve demokrasi) son 25 yıldaki yüksek öğrenim sektörü üzerine odaklanmaktadır. Bu nedenle, araştırma özellikle Arnavutluk'taki komünizm sonrası dönemi mercek altına almıştır. Arnavutluk'taki yüksek eğitim, komünist dönemde ve komünist-öncesi ilk yirmi yıla göre seviyesinin ve performansın artmasına rağmen, uygun bir yüksek öğrenim modelinin belirlenememesi ve uygulanmamasının bir sonucu olarak hala zayıflamaya devam etmektedir. Arnavutluk'taki YÖK'ler (Yüksek Öğretim Kurumları), geçmişten kalmış bir kurumsal mirasın sonucu olarak reform yapma konusunda zorlanmaktadır. Seviyede ve performanstaki küçük ilerlemeler, üniversitelerin artan özgürlük ve bağımsızlığından ve yüksek öğrenim reformunun ilk adımlarının benimsenmesinden ötürü sektördeki artan rekabet nedeniyle yaşanmaktadır. Üniversite, olası profesyonellerin hazırlandığı bir aşamadan ziyade, teorik ve pratik vatandaşları barındıran bir sığınaktır; bu nedenle, üniversite yönlendirmelerinin bir kısmı sosyal bilimlerine yönelik olmalıdır. Arnavutluk'taki yüksek öğretimin kalitesi, son on yıl içinde yüksek öğretim sistemindeki öğrencilerin sayısının neredeyse üç kat artmasına rağmen önemli ölçüde iyileşemedi. Bunun gerçekleşmesi için öncelikle, öğretim yönemleri ve müfredat modernizasyon reformu gerekmektedir. Arnavutluk'ta öğrencilerin YÖK'lerden mezun olma oranları çok düşüktür. Arnavutluk'taki yüksek öğrenim sistemi ve iş gücü piyasasının ihtiyaçları arasında bir tutarsızlık vardır çünkü piyasanın gerektiğinden fazla üniversite mezunu bulunmaktadır. Bu bağlamda Arnavutluk'taki yüksek öğretim sisteminde yapılması gereken önemli değişiklikler: a) öğretim kalitesinin artırılması (öğretim metotlarının modernizasyonu ve müfredatın güncellenmesi), b) pratik öğrenme ve iş deneyimi için daha fazla fırsat sağlanması, c) mezunlara kendi çalışma alanlarında iş imkanları bulma konusunda daha fazla destek sağlanması d) Arnavutluk'ta YÖK'lerde okuyan öğrencilerin mezuniyet oranlarını arttırma teşvik politikalarının ortaya konması ve e) YÖK'lerde etik komiteler aracılığıyla yolsuzlukla mücadele etmek olarak sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
This study concentrates on the higher education sector in Albania in both eras (communism and democracy) with the main focus on the higher education in last 25 years. So, the research lies briefly into the post-communist era in Albania. Despite the increase of the level and performance compared to the communist era and to the first two post-communist decades, higher education in Albania still continues to suffer as a result of the failure to identify and implement an appropriate higher education model. HEIs in Albania face difficulties to reformate as a result of an institutional heritage of functioning which is left from the past. Small improvements in the level and performance is happening due to increased competition in the sector, due to increased freedom and independence of universities and due to the adoption of the first steps of higher education reform. University more than the stage where the prospective professionals get prepared, is the shelter that holds theoretical and practical citizens, therefore, a part of university orientation should be towards liberal arts. The quality of higher education in Albania has failed to significantly improve despite the fact that the number of students in the higher education system has almost tripled over the last decade. This primarily requires reforming teaching methods and modernizing curricula. The completion rates of students graduated from HEIs in Albania are very low. There is also a discrepancy between the higher education system in Albania, which produces many graduates, and the labour market needs. Significant changes in the higher education system in Albania concretely means: a) improving the quality of teaching (this includes: modernizing teaching methods and upgrading curricula), b) providing more opportunities for practical learning and work experience, c) providing more support to graduates to find appropriate jobs matching their field of study and level of qualification, d) founding incentive policies to increase the completion rates of students graduated from HEIs in Albania, e) combating corruption through the ethics committees in HEIs.