7-14 yaş arası çocuklarda re-call sisteminin etkinliğinin araştırılması ve çürük riskinin belirlenmesinde farklı faktörlerin değerlendirilmesi
Investigating efficiency of re-call system on children age range of 7-14 and evaluation of varied factors determination of caries risk assesment
  1. Tez No: 474454
  2. Yazar: CANDAN CEREN SOYTUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM SELVİ KUVVETLİ, PROF. DR. NÜKET SANDALLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocuklarda çeşitli parametreler aracılığı ile diş çürüğü risk düzeylerinin belirlenmesi ve buna göre belirlenen periyodlarda düzenli olarak izlemenin sonucunda ağız-diş sağlığında ve beslenme alışkanlıklarında oluşan değişimlerin değerlendirilmesidir. Bu çalışma, diş çürüklerinin tedavisi için başvuran 7-14 yaşları arasındaki 120 çocukta yapılmıştır. Hastaların GI, DI, PI ve OHI değerleri tedavi öncesi (TÖ), tedavi bitimi (TB) 3 ve 6. ay kontrollerinde kayıt edilmiştir. Çocukların demografik verileri ve beslenme alışkanlıkları kaydedilmiştir. Ağız hijyeni ve beslenme eğitimi verilmiş ve kontrollerde tekraredilmiştir. 54 hastadan TÖ, TB ve 3. ay kontrolünde tükürük örnekleri alınarak tükürük parametrelerindeki değişimler incelenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde NCSS 2007 paket programı kullanılmıştır. Çocukların, dft ve dfs sayısının kontrol randevularında azaldığı, DMFT ve DMFS sayısının ise artış olduğu belirlenmiştir. TÖ göre PI, DI, OHI ve GI değerlerinin kontrollerde azaldığı ve 3.ay kontrolündeki PI ve OHI ortalamaları da 6. ay kontrollerindeki ortalamalarına göre daha düşük bulunmuştur. Beslenme eğitimi sonrasında, hastaların öğünlerinde sağlıklı beslenmeye başladıkları belirlenmiştir. Hastaların dft, dfs, DMFT ve DMFS değerlerine bakıldığında baba eğitim düzeyinin istatistiksel olarak etkili olduğu, anne eğitim düzeyinin ise istatistiksel olarak etkili olmadığı görülmüştür. Tükürük akış hızı ve tamponlama kapasitesi için TÖ belirlenen değerlerin TB ve 3. ay kontrolünde yükseldiği belirlenirken; MS ve LB ortalamalarının (CFU/ml) TB TÖ değerlerine göre azaldığı görülmüştür. MS ortalamalarının (CFU/ml) 3. ay kontrolünde yeniden yükseldiği görülmüştür. Sonuç olarak, çocuklarda çürük risk değerlendirmesini yapmak için birçok farklı parametrenin ele alınması ve koruyucu programın planlanması gerektiği düşünülmektedir. Bu çalışmada değerlendirilen parametrelerin diş çürüğü riskinin belirlenmesinde yararlı olduğu, düzenli kontrol ve eğitimin ağız-diş sağlığı ve beslenme alışkanlıkları üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is caries risk assesment with various parameter on children and has investigated consisted alteration of oral health and feeding habits as a result of determine accordingly regularly monitoring. This study has been made on 120 children age range of 7-14 that apply to Yeditepe University Faculty of Dentistry Department of Pediatric Dentistry Clinic. GI, DI, PI and OHI values have enregistered at before treatment, 3. and 6. month control of the end of treatment. These have enregistered relevant to children demographic datas and feeding habits forms. Oral hgyiene and nutrition have trained and this training has repeated at control appointment. Alteration of buffer parameters are examined taking buffer specimens from 54 patients at before treatment, end of treatment and 3. month control. NCSS 2007 packaged software has used for data assessments. During the children monitoring; number of dft and dfs has decreased at control appointment and number of DMFT and DMFS has increased. PI, DI, OHI and GI values have increased at end of treatment controls according to before treatment, averages of PI and OHI have increased at 3. month control according to 6. month control. After feeding training, it has determined that patients have begun healthy nutrition at their meals, erosive and cariogenic foods consumption have limitted. When patients' dft, dfs, DMFT and DMFS values have looked according to educational level of patients, it is seen that educational level of father is effected. Determineted value for buffer flow speed and buffer capacity in before treatment has increased at end of treatment and 3. month control; averages of MS and LB (CFU/ml) have decreased at end of treatment according to before treatment values. However average of MS (CFU/ml) has increased again at 3. month control. As a result, it is necessary to considering many varied parameters for caries risk assesment and planning preventive program in the light of this parameters have thought. Assesment parameters in this study have avail determination of caries and regular control and education have been effected oral dental health and feeding habits.