Varfarin kullanan hastalarda etkin INR değerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors affecting the effective international normalization ratio value in patients using warfarin
  1. Tez No: 474458
  2. Yazar: EMİNE DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Giriş: Varfarin kullanımı ile ilişkili faktörler, ilaç dozunun düzenlenmesinde kullanılan INR (Uluslarası Normalizasyon Oranı) değerini etkileyerek tromboz ve kanama gibi risklere neden olabilmektedir. Amaç: Bu araştırmada varfarin kullanan hastalarda etkin INR değerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, İstanbul' da bir eğitim ve araştırma hastanesinin kan alma birimine Nisan 2016-Haziran 2016 tarihleri arasında INR değerinin belirlenmesi amacıyla gelen 120 hastanın katılımı ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Factors associated with warfarin use can cause risks, such as thrombosis and bleeding, by affecting the INR (international normalization ratio) value used in regulating the drug dose. Objective: In this study, it was aimed to determine the factors affecting effective INR value in patients using warfarin. Material and Method: The study was conducted with the participation of 120 patients who admitted to the blood-letting unit of a training hospital in Istanbul between April 2016 and June 2016 for the determination of INR value.