Hamstring tendon grefti kullanılarak ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu yapılmış olan hastalarda transtibial ve transportal cerrahi tekniklerinin post-operatif uzun dönemde ağrı, propriosepsiyon, fonksiyon ve denge üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the long-term affects of transtibial and transportal surgical techniques on pain, proprioception, function and balance of the patients had anterior cruciate ligament reconstruction with hamstring tendon graft
  1. Tez No: 474459
  2. Yazar: SEMRA TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE SERAP İNAL, DOÇ. DR. ÇAĞATAY ULUÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma; ÖÇB rekonstrüksiyonu sırasında, hamstring tendon greftinin yerleştirilme açısı farklı olan, Transportal (TP) ve Transtibial (TT) cerrahi tekniklerinin, operasyon sonrası uzun dönemde, ağrı, kas gücü, fonksiyon, denge ve propriosepsiyon açısından etkilerinin sonuçlarını karşılaştırma amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya; izole ÖÇB yaralanması sonrasında, TP veya TT cerrahi teknik kullanılarak rekonstrüksiyon yapılmış ve operasyon sonrası en az 6 ay geçmiş olan 18-45 yaş aralığında toplam 40 olgu katılmıştır.TP cerrahi teknik grubu yaş (35.75±5.95) yıl, operasyon sonrası (38.85±19.23) ay geçmiş, TT cerrahi teknik grubu yaş (30.85±8.37) yıl, operasyon sonrası (34.00±15.17) ay geçmiş olan katılımcıların; diz ekleminin fleksör-ekstansör izometrik kas gücü (JTech Myometre), çevre ölçümü (Mezura), instabilite (Manuel Laksite Testleri ) ve propriosepsiyon (Dijital gonyometre), ağrı (Visuel Analog Skala), dinamik denge (Prokin PK 200), statik denge (Flamingo testi), aktivite seviyesi (Tegner Aktivite Skoru), fonksiyonel (Lyshom ve Cincinati formu), performans (Dikey ve Yatay sıçrama testleri), postür (New York Postür Analizi) değerlendirmeleri yapılmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 22,00 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the results of long-term postoperative pain, muscle strength, function, balance, and proprioception effects of the Transportal (TP) and Transtibial (TT) surgical techniques with different hamstring tendon graft placement angles during ACL reconstruction. A total of 40 patients were recruited between the ages of 18-45 years who were reconstructed by TP or TT surgical techniques due to the isolated ACL injury at least 6 months ago. TP surgical technique group mean age was (35.75±5.95) years, they were postoperative (38.85±19.23) months ago; this was (30.85±8.37) years, (34.00±15.17) months for the TT surgical technique group, respectively. Their knee joint flexor-extensor isometric muscle power (JTech Myometre), knee joint circumferential measurement (tape measure), instability (Manuel Laksity Tests) and proprioceptive sense (digital goniometer), pain (Visual Analogue Scale), dynamic balance (Prokin PK 200), static balance (Flamingo test), activity level (Tegner Activity Score), functional level (Lyshom and Cincinnati Functional Tests and vertical and horizontal jump performance tests) and posture (New York Posture Analysis Test) were assessed.“SPSS for IBM Version 22”was used for statistical analysis.