Dayanıklılık sporuyla uğraşan yetişkin bireylerin sporcu beslenmesi bilgi düzeylerinin ve yaşam kalitelerinin belirlenmesi
Determination of athlete nutrition knowledge level and quality of life of adult individuals engaged in endurance sports
- Tez No: 839061
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİLE ÖNİZ ÖZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Beslenme ve Diyetetik, Food Hygiene and Technology, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Besin Analizleri ve Beslenme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Amaç: Düzenli olarak spor yapma ve doğru beslenme gibi faktörler bireylerin sürdürülebilir kaliteli yaşam sağlamasında etkilidir. Bu noktadan hareketle çalışmanın amacı, dayanıklılık sporcularının beslenme bilgi düzeyleri, beslenme alışkanlıkları ve yaşam kalitelerinin saptanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, duyurulara yanıt verip gönüllü olan Kıbrıs Türk Bisiklet Federasyonuna bağlı“müsabık bisiklet sporcuları”(n:58), Kıbrıs Türk amatör bisiklet kulüplerine bağlı“rekreasyonel bisiklet sporcuları”(n:58) ve sosyal medya araçları aracılığı ile davet edilen“spor yapmayan sedanter bireyler”(n:58) katılmıştır. Beslenme bilgi düzeyi 'Sporcu Beslenme Bilgisi Ölçeği (SBBÖ)' ile değerlendirilmiştir (sınıflama; zayıf, ortalama, iyi, mükemmel) ve yaşam kalite düzeyleri 'Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısaltılmış Versiyonu (WHOQOL-BREF-TR)' kullanılarak saptanmıştır. Yaşam kalitesi alt grup skorları artıkça yaşam kalitesi de artmaktadır. Bulgular: Sporcu beslenmesi bilgisi skorları en yüksekten düşüğe sırasıyla müsabık bisikletçiler (ort. 30,46±9,07/68), rekreasyonel bisikletçiler (ort. 27,46±7,72/68) ve sedanter bireyler (ort. 24,15±10,13/68) olarak bulunmuştur (p:0.001). Ancak, tüm grupların beslenme bilgisi yetersiz bilgi aralığında toplanmıştır. Ergojenik destek kullanan müsabık bisikletçilerin SBBÖ skorlarının ortalamasının 32,21±7,66/68, rekreasyonel bisikletçilerin 28,69±8,81/68 ve sedanter bireylerin 30,76±8,26/68 puan olduğu görülmüştür (p:0,027).
Özet (Çeviri)
Objective: Factors such as regular exercise and proper nutrition are effective in providing a sustainable quality life for individuals. From this point, the aim of this study is to determine the nutritional knowledge, nutritional habits, quality of life of endurance athletes. Materials and Methods:“Competitive cycling athletes”(n:58) affiliated to the Turkish Cyprus Cycling Federation, the“recreational cycling athletes”affiliated to Turkish Cyprus amateur cycling clubs (n:58), and“non-sports sedentary individuals invited through social media tools”(n:58) participated. Nutritional knowledge levels (i.e. poor, moderate, good and excellent) were determined using“Nutrition for Sport Knowledge Questionnaire (NSKQ)”and quality of life levels“ WHO Quality of Life Scale-Short Form (WHOQOL-BREF-TR)”. As the quality of life subgroup scores increase, the quality of life also increases. Results: Sports nutrition knowledge scores were (from highest to lowest respectively) competitive cyclists (mean 30.46 ± 9.07/68), recreational cyclists (mean 27.46 ± 7.72/68), and sedentary individuals (mean 24,15±10,13/68) (p = 0.001). However, the nutritional information of all groups was found to be relatively poor. It was observed that the mean SNKQ scores of competitive cyclists using ergogenic support were 32.21±7.66/68, recreational cyclists 28.69±8.81/68, and sedentary individuals 30.76±8.26/68 (p:0.027).