Obez, fazla kilolu ve sağlıklı çocuk gönüllülerde göz içi basınç ve santral kornea kalınlık değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of intraocular pressure and central cornea thickness values in obese, overweight and healthy children volunteers
- Tez No: 643871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE İPEK AKYÜZ ÜNSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çocuklarda hareketsizlik ve beslenme alışkanlıklarındaki değişim özellikle obezite prevalansının artmasına neden olmaktadırlar. Son zamanlarda Covid-19 pandemi karantinası da bu duruma katkı sağlamıştır. Obezitenin çocuklarda göz içi basıncını (GİB) etkilediğine dair kısıtlı sayıda yayın vardır. Planladığımız bu prospektif kontrollü çalışmada, kliniğimize Mart 2020 – Temmuz 2020 tarihleri arasında başvuran çocuk hastalar içinde normal, fazla kilolu ve obez olarak sınıflanmış gruplarda santral kornea kalınlığı (SKK) ve GİB ölçümlerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışma için öncesinde Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Etik Kurul'undan onay alınmıştır. (Protokol No: 2020/44) Yaş aralığı 6-18 olan, beden kitle indeksi persentil (BKİP) değerlerine göre sınıflandırılan normal, fazla kilolu ve obez çocuk olgularda en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, örtme testleri, göz hareketleri ile ön ve arka segment incelemeleri yapıldı. GİB artışına neden olacak sistemik veya oküler hastalıkları olanlar ile kornea patolojileri olan çocuklar çalışma dışında bırakıldı. Non-kontakt tonometre (NKT) ile GİB, optik koherens tomografi ile SKK değerleri ölçüldü. Çalışma kapsamında 73 hastanın (43 erkek, 30 kız) 146 gözü değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Inactivity and alteration of eating habits of children cause obesity prevalence increment. Recently, the Covid-19 pandemic quarantine has also contributed to this situation. There are limited number of publications showing that obesity affects intraocular pressure (IOP) in children. In this prospective controlled study we aimed to compare central corneal thickness (CCT) and IOP measurements in groups classified as normal, overweight and obese among pediatric patients admitted to our clinic between March 2020 and July 2020. Approval was obtained from Adnan Menderes University Faculty of Medicine Non-Invasive Ethics Committee for the study. (Protocol No: 2020/1178) The best corrected visual acuity, covering tests, eye movements, and anterior and posterior segment examinations were performed in normal, overweight and obese children whose age range was 6-18 years and classified according to body mass index percentile (BMIP) values. Children with systemic or ocular diseases that would cause an increase in IOP and children with corneal pathologies were excluded from the study. IOP values were measured with non-contact tonometer (NCT) and CCT values with optical coherence tomography. 146 eyes of 73 patients (43 males, 30 females) were evaluated within the scope of the study.