Temporomandibular eklem rahatsızlıklarının farklı gruplarında baş pozisyonu, eklem mobilitesi, yorgunluğu, kinezyofobi ve baş ağrısı ile ilişkisinin incelenmesi
The investigation of relationship with head position, mobility and fatigue of joint, kinesiophobia and headache in different groups of temporomandibular joint disorders
  1. Tez No: 474519
  2. Yazar: HALİME ARIKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL SERTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Temporomandibular Eklem Rahatsızlıkları/Araştırma Teşhis Kriterleri (TMER/ATK)'ne göre farklı gruplara ayrılan bireylerde baş pozisyonu, eklem mobilitesi, yorgunluğu, kinezyofobi ve baş ağrısı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya toplam 77 TMER tanılı birey dahil edildi. Bireyler TMER/ATK'ye göre grup 1; kas rahatsızlığı olan (n=25), grup 2; disk deplasmanı olan (n=27), grup 3; diğer eklem rahatsızlıkları olan bireyler (n=25) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Bireylerin sosyodemografik bilgileri alındıktan sonra, baş pozisyonu gonyometre ile, eklem mobilitesi cetvel ile ölçüldü; eklem yorgunluğu sakız çiğneme testi ile, kinezyofobi Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile, baş ağrısı Baş Ağrısı Etki Testi (HIT-6) ile ve boyun fonksiyonelliği ise Kopenhag Boyun Fonksiyonel Özürlülük Skalası (KBFÖS) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the relation between head position, mobility and fatigue of joint, kinesiophobia and headache in individuals whom were seperated into different groups according to the Research Diagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders (TMD/RDC). A total of 77 subjects with TMD participated to the study. Individuals were divided into 3 groups according to the TMD/RDC: Group 1; muscle disorders (n=25), group 2; disc displacement (n=27), group 3; other joint diseases (n=25). After getting sociodemographic information of individuals; head position with goniometer, joint mobility with ruler were measured; joint fatigue with chewing gum test, kinesiophobia with Tampa Scale for Kinesiophobia (TSK), headache with Headache Impact Test (HIT-6) and neck functionality with Kopenhag Neck Functional Disability Scale (KNFDS) were assessed. In statistical analysis among groups; TSK values of individuals in group 3 were higher than the other with TMD (p0.05). In the correlation analysis of individuals with TMD; it was determined correlation among head position, joint fatigue, kinesiophobia and headache with cervical mobility; between joint fatigue and headache in all of the subjects.