Farklı protetik restorasyon materyallerinin fonksiyonel aşınmalarının karşılaştırmalı olarak invitro deneylerde incelenmesi
An In vitro comparative investigation of functional wear of different prothetic restorative materials
- Tez No: 60226
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN N. ALKUMRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
-I- OZET Bu araştırmada, posterior bölgede kullanılan restorasyon materyallerinin doğal diş minesine karşı gösterdikleri aşınma miktarı ile aynı zamanda bu materyallerin doğal diş minesinde meydana getirdiği aşınma miktarı incelendi. Protetik restorasyon materyalleri kullanım sonucu bir süre sonra aşınırlar ve doğal diş minesini de aşındırırlar. Bu aşınmalar sonucu doğal diş minesinde çürük lezyonlarına rastlanabildiği gibi fonksiyon ve fonasyon bozukluklarından, gnatostomatik sistemde vertikal boyut kaybına ve TME (Temporamandibuler Eklem) rahatsızlıklarına kadar varan sorunlar görülebilir. Restorasyon materyalinde oluşacak aşınmanın yerine konması oldukça pahalı ve zaman alıcı bir işlemdir. Bu nedenle restorasyon materyallerinin aşınma miktarlarının doğal diş minesi ile aynı oranda olması klinik açıdan oldukça önemlidir. Posterior bölgede kullanılan restorasyon materyallerinin aşınma dirençlerinin incelenmesi amacıyla üç farklı yapıdaki materyalden hazırlanan örnekler, doğal diş minesine karşı aşındırıldı. Konvansiyonel porselen (Ivoclar Classic), IPS Empres (ivoclar Schaan) ve Hibrid kompozit ( Charizma- Kulzer ) materyallerinden 14 adet örnek hazırlandı. Bu örneklerin yaısı glazür işleminden geçirildi diğer diğer yarısına ise polisaj işlemi uygulandı. Örnekler bu çalışma için özel olarak tarafımızca geliştirilmiş bulunan aşındırma cihazında aşındırma işlemine tabi tutuldu. Materyal örnekleri ve doğal dişlerde meydana gelen aşınma miktarı CMM ( Coordinating Measuring Machine ) cihazında üç boyutlu olarak ölçülüp hesaplandı.-II- Elde edilen veriler sonucunda üç materyal arasında mylar strip hibrid kompozitin en çok aşındığı saptandı. Porselen örnekleri arasında en az aşınma ise polisajlı IPS Empress materyal örneklerinde görüldü. Buna karşılık hibrid kompozit materyal örneklerinin doğal diş minesini en az oranda aşındırdığı saptandı. Porselen örnekleri arasında ise, doğal diş minesini en az oranda aşındıran porselen grubunun IPS Empress materyal örnekleri olduğu belirlendi. Ayrıca glazürlü materyal örneklerinin doğal diş minesini, polisajlı materyal örneklerinden daha fazla aşındırdığı gözlendi. Özellikle posterior bölgede kullanılan restorasyon materyallerinin aşınma direnci değerlerinin, doğal diş minesine yakın olması klinik açıdan oldukça önemlidir. Deney gruplarında bu özelliğe en uygun düşen materyalin IPS Empress olduğu görüldü. Aynı zamanda restorasyon materyallerinin yüzey bitim özelliklerinin de aşınma üzerinde önemli rol oynadığı bu çalışmanın bir başka önemli sonucu olarak görüldü. Buna göre restorasyon materyallerinin polisaj işleminden geçirilmesi minede meydana gelecek aşınmayı en aza indirgeyecektir. Sonuç olarak özellikle porselen restorasyon materyallerinin ağıza takılmasını takiben yapılacak düzeltmelerden sonra polisaj işleminin yapılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
-III- An in vitro comparative investigation of functional wear of different prothetic restorative materials. In this research, the amount of wear of posterior restoration material against the natural tooth enamel has been investigated. The wear on the natural tooth enamel caused by posterior restorative materials has also been studied. All restoration materials wear out after a certain period of time and they also cause considerable wear on the natural tooth enamel. Such wear on tooth enamel may cause several problems such as lack of function and deteriorated fonation to vertical dimension loss and related temporomandibular joint disorders The replacement of restoration material and the lost enamel is very expensive and time consuming. For this reason it is clinically very important to have same amount of wear both on the enamel and the restorative material. The wear resistance of three different posterior restorative materials was tested against natural tooth enamel. Conventional porcelain ( Ivoclar Classic ), Leucite reinforced porcelain ( IPS Empress ) and hybrid composite resin ( Charisma Kulzer ) samples were prepared. Half of the porcelain samples was glazed and the other half was polished. Mylar strip was used to obtain a glossy surface on the half of the composite resin samples and the other half was polished. A wearing machine was used of the test and the amount of wear occurred both on the natural tooth enamel and he restorative material measured three dimensionally by means of CMM (Coordinating Measuring Machine ).-IV- As a result of this measurement, the mylar strip hybrid composite material was found to be the one with the maximum wear effect. Among the porcelain materials the minimum wear was found to be on the polished IPS Empress. The wear occurred on the natural tooth enamel by hyrid composite material was minimum among the other samples. Among the porcelain sample IPS Empress was the one which caused the minimum wear on he natural tooth enamel. The effect of the wearing of the glazed porcelain material samples on the natural tooth enamel was considerably high when compared with that of polished porcelain samples. It is very important that the wear resistance of the restoration material that are used on the posterior area should be similar to that of the natural tooth enamel. As a result of this study, the IPS Empress is the material that full fills this requirement. It has been proven by the test results that, polished porcelain surface is very effective in reducing the natural tooth enamel wear. Due to this, following the modifications after the insertion of the porcelain restoration material to the mouth, the polishing is strongly recommended.