Fibromiyalji sendromlu hastalarda obezitenin yaşam kalitesi ve hastalık aktivasyonuna etkisi
The effect of obesity on quality of life and disease activity in patients with fibromyalgia syndrome
- Tez No: 297429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN TAŞTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Fibromiyalji Sendromu, yaygın vücut ağrısının ön planda olduğu, vücudun belirli bölgelerinde ağrı ve bu ağrının şiddeti ile tanımlanan kronik ağrı sendromlarından biridir. Obezite belirli bazı romatizmal hastalıklarla bir arada görülebilmektedir. Fibromiyalji sendromu ve obezite birlikteliği ile ilişkili olarak son dönemde bazı yayınlar göze çarpmaktadır. Biz çalışmamızda Fibromiyalji sendrom tanısı almış hastalarda obezite varlığının hastalığın klinik durumuna ve yaşam kalitesine olan etkisini araştırmayı amaçladık.Çalışmaya alınma ölçütlerine sahip toplam 48 kadın hasta boy ve kilo değerlendirilmesi yapılarak vücut kitle indeksleri hesaplandı. Çalışmaya alınan hastalar vücut kitle indeksi değerlerine göre obez ve obez olmayan olarak iki gruba ayrıldı. Obez hastalar (vücut kitle indeksi>30 kg/m2) 20, obez olmayan (vücut kitle indeksi değeri ?30 kg/m2) hasta grubu ise 28 kişiden oluşmakta idi. Hastaların demografik verileri, hassas noktaları, SF-36 değerlendirmesi ve fibromyalji etki anketi sonuçları kayıt altına alındı.Fibromyalji sendromu tanısını almış hastalarda obezite varlığında short form-36 alt parametrelerinden ağrı puanlamasında kötüleşme tespit edildi. Obesite ile Fibromyalji etki anketi sonuçları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilemedi.Fibromyalji sendromu bir kronik ağrı sendromu olarak yaşam kalitesini etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalarda obezite varlığında yaşam kalitesinde özellikle ağrı parametresi daha çok etkilenebilir.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia syndrome is a chronic pain syndrome that cause widespread body pain in the foreground. Fibromyalgia is defined by the pain and pain intensity in certain areas of the body. Obesity can be seen in conjunction with some rheumatic diseases. Recently, coexistence of fibromyalgia syndrome and obesity stands out in some publications. We aimed to investigate effect of the obesity to clinical status of the disease and quality of life in patients diagnosed fibromyalgia syndromeForty-eight female patients that met the study inclusion criteria are calculated body mass index evaluating height and weight. Patients included in the study were divided into two groups as obese and non-obese according to body mass index values. Patient groups are consisted of 20 obese patients (body mass index>30 kg/m2), 28 non-obese (body Mass index ?30 kg/m2). Demographic data, sensitive points, SF-36 assessment and the fibromyalgia impact questionnaire results were recorded in all patients.Patients diagnosed fibromyalgia syndrome are dedicated worsening pain score of the SF-36 sub paremeters in the presence of obesity. a significant correlation between obesity and fibromyalgia impact questionnaire results was not detected.Fibromyalgia Syndrome is a disease that affects the quality of life as chronic pain syndrome. Pain paremeter of the quality of life may be affected more in patients with obesity.