Serum galectin-3 ve galectin-4 düzeylerinin idiopatik parkinson hastalığı ile ilişkisi
The relationship between serum galectin-3 and galectin-4 levels with idiopathic parkinson disease
  1. Tez No: 474536
  2. Yazar: TUĞBA CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ANLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş: İdiopatik Parkinson Hastalığı (İPH), bazal ganlionlarda substansiya nigra hasarı sonucu dopamin salgılayan hücrelerin kaybı ile olannörodejeneratif bir hastalıktır. Galektinler multipotent, evrimsel olarak korunmuş,hücre yüzeyel glikokonjugat ile çapraz bağlanan karbohidrat bağlayan proteinlerdir. Bu proteinlerin hastalığın tanısındaki rolü araştırılmıştır. Materyal metod: İdiopatik parkinson hastalığı tanısı alan hastalar Hoehn Yahrsınıflamasına göre erken (evre 1-2) ve ileri evre (evre3-5) olarak sınıflandırıldı. Ayrıca parkinson hastalığı olmayan gönüllü vakalar kontrol grubunu oluşturdu. Parkinson ve kontrol grupları ile erken evre ve ileri evre parkinson hasta grupları arasında serum Galectin-3 ve serum Galectin-4 düzeyleri karşılaştırıldı. Bulgular: Yaş ve cinsiyet eşitlenmiş 30 kontrol ve 60 parkinson hastası mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Aims:Idiopathic Parkinson's Disease (IPH) is a neurodegenerative disease caused by the loss of cells that secrete dopamine in the basal ganglia.Galectins are multipotent, evolutionarily conserved, cell surface glycoconjugated and crosslinked carbohydrate-binding proteins.The roles of these proteins in the diagnosis of the disease have been investigated. Material and methods:Patients who were diagnosed with idiopathic Parkinson's disease were classified as early (stage 1-2) and advanced stage (stage 3-5) according to the hohenyar classification.In addition, voluntary cases without parkinson disease constituted the control group.Serum Galectin-3 and serum Galectin-4 levels were compared between Parkinson's and control groups and early and advanced stage Parkinson's groups.