Sonuca atlama yanlılığının, paranoid şizofreni tanılı hastalarla non-paranoid şizofreni, anksiyete bozukluğu tanılı hastalar ve sağlıklı bireylerle karşılaştırılması
A comparison of jumping to conclusion bias between patients with paranoid schizophrenia, non-paranoid schizophrenia or anxiety disorder and healthy i̇ndividuals
  1. Tez No: 474537
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ALPEREN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SÜLEYMAN CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Belirsizlik durumlarında sanrılı bireyler daha az bilgi kullanarak sonuca varırlar. Buna sonuca atlama yanlılığı denilmektedir. Bu tezde paranoid şizofreni, non-paranoid şizofreni ve yaygın anksiyete bozukluğu tanılı hastalar ve sağlıklı gönüllerin sonuca atlama yanlılığı bakımdan karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca sonuca atlama yanlılığını etkileyen faktörlerin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Methodoloji: Çalışmaya 35 paranoid şizofreni, 31 non-paranoid şizofreni, 31 yaygın anksiyete bozukluğu tanılı hasta ve 31 sağlıklı gönüllü alındı. Tüm katılımcıların sosyodemografik bilgilerin alınmasının ardından KBT, LKT, BPRS, SANS, HAM-D, HAM-A ve BIS-11 ölçekleri uygulandı. Şizofreni tanılı bireylere ek olarak SAPS ve CDÖ ölçekleri de uygulandı. İstatistik değerlendirmeleri SPSS 21.0 IBM paket programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Patients with delusions reach a conclusion by using less information in uncertain conditions. This is called“jumping to conclusion bias”. In this thesis, it is aimed to compare jumping to conclusion bias between patients with paranoid schizophrenia, non-paranoid schizophrenia or anxiety disorder and healthy individuals. Additionally, we aim to discover the factors that influence jumping to conclusion bias. Material and Methods: 35 patients with paranoid schizophrenia, 31 patients with non-paranoid schizophrenia, 31 patients with anxiety disorder and 31 healthy volunteers were included in this study. Firstly, the sociodemographic characteristics of all participants were recorded, then, KBT, LKT, BPRS, SANS, HAM-D, HAM-A and BIS-11 scales were performed. Patients with schizophrenia were also evaluated with SAPS and CDO scales.