Tip 2 diabetes mellitus'ta diyabetik nöropati ile osteoporoz ilişkisi
Type 2 diabetes in diabetic mellitus neuropathy and osteoporosis relationship
- Tez No: 474591
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF BÖREKCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
GİRİŞ: DM Sekonder osteoporoz nedenleri arasında olduğu bilinmektedir. Diyabetik polinöropati (DPN) diyabetin en sık rastlanan mikrovasküler önemli bir komplikasyonudur. Diabetes mellitusta kemik beslenmesinin bozulması ve nöropati sonucu duysal uyaranların azalmasının osteoporoz gelişimine zemin hazırladığı düşünülmektedir Bu calışmada amacımız polikliniğimize başvuran diyabetik nöropatisi olan hastaların yaş, cinsiyet, glisemik kontrol oranlarını ve tedavi modalitelerini, KMY değerlerini belirlemek; bunların nöropati ile ilşkisini saptayabilmek, osteoporoz gelişiminde DM ve diyabetik polinöropatinin (DPN) rolünün araştırılması, diyabetik nöropatinin seyri sırasında osteoporoz varlığını araştırıp yöremize ait demografik bilgileri oluşturmak ve bu verileri kullanarak hastaların eğitim, takip ve tedavi önceliklerini belirlemek ve düzenlemekti. MATERYAL-METOD: Çalışma tek merkezli kesitsel bir çalışma olarak tasarlandı. 1 Mart 2017 ile 30 Haziran 2017 tarihleri arasında Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniklerine başvuran tip 2 diyabet tanısıyla takipli veya yeni tanı almış hastalarda DN4 (Douleur Neuropathique 4 questions) Nöropatik ağrı sorgulama kriterleri ile nöropati tanısı alan hastalardan osteoporoz durumunu saptamak amacıyla daha once DEXA ölçümleri yapılmış 145 hasta çalışmaya dahil edildi. KMY nu etkileyebilecek ek hastalığı veya ilaç kullanımı olanlar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların sosyodemografik verileri kaydedildi. Alınan kan örneklerinden diyabet ile ilişkili laboratuar verileri saptandı. Yapılmış DEXA ölçümlerinde KMY değerleri saptandı. Yapılan istatistik analiz ile diyabet, nöropati ve osteoporoz arasındaki ilişki irdelendi. BULGULAR: Yapılan istatistik verilerine göre; nöropati tayini için kullanılan DN4 (Douleur Neuropathique 4 questions) anket yöntemine göre çalışmaya alınan hastaların ortama DN4 skoru 5,71 saptandı. Kadın hastalarda erkeklere göre nöropati DN4 skorunun daha yüksek olduğu görüldü (p:0,032). Nöropati şiddeti ile yaş, vücüt kitle endeksi ve diyabet süresi arasında herhangi bir ilişki saptanamadı (sırayla p:0,77; 0,83; 0,18).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: DM is known to be among the causes of secondary osteoporosis. Diabetic polyneuropathy (DPN) is the most common significant microvascular complication of diabetes. In diabetes mellitus, deterioration of bone feeding and reduction of sensory stimuli which is a result of neuropathy are thought to prepare the ground for osteoporosis development. In this study, our goal is to determine the rate of KMY, glycemic control ratio and treatment modality, age and gender of patients with diabetic neuropathy who applied to our polyclinic; to be able to detect their neuropathic relationship, the investigation of the role of DM and diabetic polyneuropathy in the development of osteoporosis, to investigate the presence of osteoporosis during the course of diabetic polyneuropathy to create local demographic data and to determine and collocate the training, follow-up and treatment priorities of patients using the data. MATERIAL- METHODOLOGY: The study was designed as a single-centered cross-sectional study. 145 patients whose DEXA measurement already was fulfilled so as to determine the status of osteoporosis among the ones was diagnosed with type 2 diabetes or newly diagnosed with neuropathy with DN4 (Douleur Neuropathique 4 questions) neuropathy pain questioning criteria in patients who admitted to Bozok University, Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine between March 1,2017 and June 30,2017 were included in the study. Those with additional illness that may affect KMY or drug users were not included in the study. Sociodemographic data of patients were recorded. Diabetic-related data from blood samples taken were recorded. KMY values were determined in the measurements made for DEXA. The relationship between diabetes, neuropathy and osteoporosis was examined by statistical analysis. FINDINGS: According to statistical data, the mean DN4 score of the patients who were studied according to the DN4 (Douleur Neuropathique 4 questions) questionnaire used for the neuropathy test was determined as 5,71. It was observed that feminine patients had higher neuropathy DN4 score than males (p:0,032). Neuropathy severity, age, body mass index and duration of diabetes were not correlated (respectively p:0,77; 0,83; 0,18).