Acil servise başvuran üst gastrointestinal kanama tanısı alan hastalarda laktat ve forrest sınıflaması korelasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of correlatition of lactate and forrest classification in patients with diagnosis of upper gastrointestinal bleeding
- Tez No: 474659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TOPAÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İlk ve Acil Yardım, Gastroenterology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Acil servise başvuran hastalarda laktat ve Forrest sınıflamasının korelasyonunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: SBÜ Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine Mayıs 2017- Temmuz 2017 tarihleri arasında başvuran ve endoskopi ile üst GİS kanama olduğu belirlenen, 18 yaş ve üstündeki çalışmaya katılmayı kabul eden hastalar dahil edildi. 18 yaşından küçük, gebe, çalışmaya katılmayı kabul etmeyen, otomasyon verilerine ulaşılamayan ve arrest olan hastalar çalışmaya alınmadı. Hastaların cinsiyet ve yaş gibi demografik özellikleri, acil servise gelişinde ölçülen kan basıncı değerleri ile tam kan sayımı sonuçlarından hemoglobin, hematokrit, trombosit değerleri, arteriyel kan gazında laktat seviyesi, pıthılaşma testlerinde INR düzeyleri, tüm hastaların endoskopi sonuç raporları ve hastanede uygulanan eritrosit süspansiyonu miktarları Form 1'e kaydedildi. Kaydedilen verilerin ortalama, ortanca, aralık değerleri hesaplandı. Hastaların demografik özellikleri ile bu değerlerin ilişkisi analiz edildi. Kan laktat değerleri ile endoskopik sınıflama olan Forrest sınıflaması arasındaki ilişki ve hastaların eritrosit süspansiyonu uygulanmasını öngörmedeki ilişkisi analiz edildi. Bulgular: Dahil edilen 45 hastanın 35'i (%77,8) 'si erkek, 10'u (%22,2) kadındır. Yaş ortalaması 61,8±22,5'tür (ortanca:68, aralık 18-97 yaş). Hastaların 30'una (%66,6) kan transfüzyonu yapılmıştır. Laktat ve Forrest sınıflaması arasında anlamlı bir fark bulunmamaktadır (p>.05).
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to evaluate the correlation of the lactate and Forrest classifications in patients applied to emergency services. Material and method: The patients who agreed to participate in the study at age 18 and above were included, applied to SBU Okmeydanı Training and Research Hospital Emergency Medical Clinic between May 2017 and July 2017 and who were determined to have upper GI bleeding by endoscopy. Patients who refused to participate in the study, whose automation data were not able to reach, younger than 18 years of age, pregnant and who were arrested were not taken into the study. Demographic characteristics such as gender and age of the patients, blood pressure values measured in emergency department with hemoglobin, hematocrit, platelet counts, lactate level in arterial blood gas, INR levels in platelet testing, endoscopy outcome reports of all patients and amounts of erythrocyte suspension applied at the hospital were recorded in Form 1. The mean, median, interval values of the recorded data were calculated. The demographic characteristics of the patients and the relation of these values were analyzed. The relationship between blood lactate values and Forrest and endoscopic classification and the relationship of patients anticipated application of erythrocyte suspension were analyzed. Results: 35 (77.8%) were male, 10 (22.2%) were female of the 45 patients included in the study. The average age is 61.8 ± 22.5 (Median: 68, range 18-97 years). Blood transfusion was performed in 30 (66.6%) of the patients. There was no significant difference between the lactate and Forrest classification (p> .05). There was no statistically significant correlation between blood transfusions and lactate values (r = .271, p = 0.071).