Acil servise başvuran üst gastrointestinal kanamalı hastalarda periferik perfüzyon indeksi ölçümünün hipovolemik şoku ve kan transfüzyon ihtiyacını öngörmedeki yeri; ileriye dönük, gözlemsel çalışma
The role of peripheral perfusion index measurement in predicting hypovolemic shock and blood transfusion need in patients with upper gastrointestinal bleeding in the emergency department; prospective, observational study
- Tez No: 873569
 - Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZAKIN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yatmazoglu Aki, Z. Acil Servise Başvuran Üst Gastrointestinal Kanamalı Hastalarda Periferik Perfüzyon İndeksi Ölçümünün Hipovolemik Şoku ve Kan Transfüzyon İhtiyacını Öngörmedeki Yeri; İleriye Dönük, Gözlemsel Çalışma Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2024. Yapılan çalışmalarda gastrointestinal kanama hastalarında transfüzyon ihtiyacı ve mortaliteye yönelik birçok klinik skorlama sistemi geliştirilmiştir. Gastrointestinal kanamalarda mortalitenin azalması için kritik hastanın erken saptanması gerekmektedir. Bu bilgiden hareketle araştırmamızın amacı acil serviste üst gastrointestinal kanamalı hastalarda Pİ ölçümüyle kritik hastayı erken tespit etmeyi ve transfüzyon ihtiyacını tahmin etmeyi amaçladık. Çalışma, tek merkezli, prospektif ve gözlemseldir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurul onayı alınmıştır. Çalışmaya 18 ve üzeri yaş grubundaki üst gastrointestinal kanama tanısı alan toplam 134 hasta alındı. Hastaların demografik özellikleri, komorbid hastalıkları, vital bulguları, laboratuvar verileri, transfüzyon kaydı, endoskopi bulguları, şok indeksi ve Pİ değerleri kaydedildi. Pİ0,044) daha fazla olduğunu bulduk.
Özet (Çeviri)
Yatmazoglu Aki, Z. The Role of Peripheral Perfusion Index Measurement in Predicting Hypovolemic Shock and Blood Transfusion Need in Patients with Upper Gastrointestinal Bleeding in the Emergency Department; Prospective, Observational Study Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine, Residency Thesis, Eskisehir, 2024. Studies have developed many clinical scoring systems for transfusion needs and mortality in patients with gastrointestinal bleeding. To reduce mortality in gastrointestinal bleeding, critical patients must be identified early. Based on this information, we aimed to detect the patient in shock early and predict the need for transfusion by measuring PI in patients with upper gastrointestinal bleeding in the emergency department. The study is single-center, prospective and observational. Eskisehir Osmangazi University Clinical Research Ethics Committee approval was approval was obtained. A total of 134 patients diagnosed with upper gastrointestinal bleeding, aged 18 and over, were included in the study. Demographic characteristics, comorbid diseases, vital signs, laboratory data, transfusion record, endoscopy findings, shock index and PI values of the patients were recorded. We found that the need for blood transfusion in the emergency department (p0.044) were higher in 66 patients with PI