Çekal ligasyon ve puncture yöntemi uygulanan ratlarda ertapenem etkinliğinin gösterilmesi
Evaluation of ertapenem efficacy in sepsis of rats induced by cecal ligation and puncture
- Tez No: 474686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Karın içi yapışıklıklar halen önemli bir sorundur. Bakteriyel dekontaminasyon sağlanmasıyla karın içi yapışıklıkların azalacağı düşünülmektedir. Geçmişte çeşitli antibiyotikler septik karında adezyon formasyonunun önlenmesi için kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı çekal ligasyon ve puncture yöntemi ile sepsis modeli oluşturulan ratlarda (sıçanlarda) ertapenem etkinliğinin gösterilmesidir. Materyal ve Yöntem: Çalışmada ağırlıkları 200-250 gr arasında değişen, erkek cinsi, 28 adet Wistar cinsi rat kullanıldı. Ratlar rastgele 4 gruba ayrıldı. Tüm gruplarda çekal ligasyon ve puncture yöntemiyle bakteriyel peritonit oluşturuldu. Grup 1 sham grubu olarak kabul edildi; grup 2'ye serum fizyolojik (SF), grup 3'e ertapenem tek doz, grup 4'e ertapenem her gün günde bir doz intraperitoneal yolla verildi. Cerrahiden 7 gün sonra karın içi yapışıklıklar değerlendirildi, histopatolojik inceleme yapıldı, elde edilen asitesten mikrobiyolojik inceleme yapıldı. Ratlardan alınan serumlardan TNF- α çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Intra-abdominal adhesions are still a major problem which are expected to be reduced by the provision of bacterial decontamination. Various antibiotics have been used to prevent the formation of adhesion in septic abdomen. The aim of this study is to demonstrate the efficacy of ertapenem in sepsis of rats induced by cecal ligation and puncture. Materials and Methods: Twenty eight male Wistar rats in weights ranging from 200 to 250 g, were used in this study. Rats were divided into 4 groups randomly. In all groups, bacterial peritonitis was created by cecal ligation and puncture method. Group 1 was considered as sham group. Groups 2, 3, and 4 were given, respectively, saline, a single dose of ertapenem and a dose of ertapenem intraperitoneally every day. Intra-abdominal adhesions were assessed 7 days after surgery by histopathological examination. Microbiological examination was performed through the ascites obtained. TNF- α was measured from blood taken from rats.