Yöneticilerin etik liderlik davranışları ve hemşirelerin örgütsel adalet algıları
Ethical leadership behavior of managers' and nurses' perceptions of organizational justice
- Tez No: 474726
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BURCU BAYRAK KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma yöneticilerin etik liderlik davranışları ve çalışanların örgütsel adalet algılarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma bir üniversite hastanesinde görev yapmakta olan 177 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında, sosyodemografik soru formu, Etik Liderlik Ölçeği ve Örgütsel Adalet Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, frekans-yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis-H testi ve Spearman Korelasyon analizleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out descriptively in order to to determine the ethical leadership behaviors of managers and the perceptions of employees' organizational justice. The universe of the research was composed of 177 nurses, who work in Gazi University Hospital. Data were collected through Sociodemographic question form, Ethical Leadership Scale and Organizational Justice Perception Scale. Data, frequency-percentage, arithmetic mean and standard deviation were evaluated with Mann Whitney U test, Kruskal Wallis-H test and Spearman correlation analysis.