Halluks valgus tanılı olgularda iki farklı rijit bantlamanın etkileri
The effects of two different athletic taping techniques in patients wi̇th hallux valgus
  1. Tez No: 474733
  2. Yazar: ESEDULLAH AKARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmada, halluks valguslu olgularda yapılan farklı rijit bantlama tekniklerinin, ayak motor performans, denge ve yürüyüş parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya deformitesi rijit olmayan, 18-36 yaş arasındaki 22 gönüllü birey (12 erkek, 10 kadın) dâhil edildi. Bireylerin demografik bilgileri, hikâyesi ve soygeçmişi alındı. Çalışmaya katılan bireylere üçer gün arayla bantsız, plasebo, atletik ve mulligan bantlama yapıldıktan sonra ayağa ilişkin ölçümler, süreli performans testi, denge ve yürüme parametreleri ölçülerek kaydedildi. Araştırma sonunda yapılan bantlamaların olguların Halluks valgus açı değerlerini anlamlı derecede azalttığı görüldü. Mulligan bantlama yöntemi deformitenin açısal değerini en fazla azaltan bantlama yöntemiydi. Bantlamaların ayak motor performansına etkisinin olmadığı görüldü. Atletik bantlama, adım uzunluğunu ve adım genişliğini artırarak, ayak açısı ve kadansı düşürdü. Mulligan bantlaması ise ayak açısını azaltarak kadansı artırdığı görüldü. Bantlamaların postural stabilite ve düşme riski üzerinde etkisinin olmadığı görüldü. Mulligan bantlamasının stabilite limitlerini artırdığı görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it was aimed to investigate the effects of different rigid taping techniques on hallux valgus cases, foot motor performance, balance and walking parameters. Twenty-two voluntary individuals (12 males, 10 females) with flexible deformities between 18 and 36 years of age were included in the study. Individual's demographic information, anamnesis, and history of family were taken. After the non-taping, placebo, athletic and mulligan taping was performed on the subjects who participated in the study, the measurements related to the foot, the periodical performance test, the balance and walking parameters were recorded. The data obtained from the research, it was seen that tapings significantly reduced Hallux valgus angle values. The Mulligan taping method was the most effective method of reducing the angular value of the deformity. It was seen that the taping did not affect the foot motor performance. Athletic taping increased step length and step width, reduced foot angle and cadence. The Mulligan taping was seen to increase cadence by reducing foot angle. It was seen that the rigid taping methods had no effect on the postural stability and the risk of falling. It has been observed that the Mulligan taping has increased stability limits. The results of the measurements made to evaluate the acute effect of rigid taping practices showed positive effects on some parameters of balance and walking meantime rigid taping had no acute effect on foot motor performance. As a result, it can be said that rigid taping is an alternative method that can be used to improve the walking and balance in the rehabilitation of individuals with hallux valgus deformities.