Rolandik epileptik ile diğer fokal epileptik çocuklarda minör nörolojik disfonksiyonlar ve zihinsel becerilerin karşılaştırılması
Comparison of minor neurological dysfunction and mental skills in rolandic epileptic and other focal epileptic children
- Tez No: 474736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ELBASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Rolandik epilepsi tanılı çocuklar, diğer fokal epilepsi (rolandik olmayan fokal epilepsi) tiplerine göre daha iyi bir prognoza sahip olmalarına rağmen; görsel motor beceri, entelektüel fonksiyonlar, davranış ve akademik becerilerde birtakım farklılıklar görülebilir. Özellikle minör nörolojik fonksiyonlar ve zihinsel gelişimleri açısından gösterdikleri farklılıklar belirsizdir. Bu nedenle bu çalışma, rolandik epilepsi ile diğer fokal epilepsi tanılı çocuklarda minör nörolojik disfonksiyon (MND) ve zihinsel becerilerin karşılaştırılması amacıyla planlandı. Çalışmaya 6-12 yaşları arasında 20 rolandik epileptik, 20 diğer fokal epileptik ve kontrol grubu olmak üzere 20 sağlıklı çocuk dahil edildi. MND değerlendirmesi için Modifiye Touwen Nörolojik Muayenesi ve zihinsel becerilerin değerlendirilmesi için Raven Standart Progresif Matrisler Testi (RSPM) uygulandı. Rolandik epileptik grubun %10'unda MND görülmezken, %80'inde basit MND ve %10'unda kompleks MND görüldü. Diğer fokal epileptik grubun %5'inde MND görülmezken, %85'inde basit MND ve %10'unda kompleks MND görüldü. MND türü açısından iki grup arasında fark olmadığı tespit edildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Although the children with rolandic epilepsy have a better prognosis than other types of focal epilepsy (non-rolandic focal epilepsy), there may seen some differences in visual motor skills, intellectual functions, behavior and academic skills. In particular, minor differences in their neurological functions and mental development are undetermined. Therefore, this study was designed to compare minor neurological dysfunction and mental skills in children with rolandic epilepsy and other focal epilepsy. 20 children with rolandic epilepsy, 20 children with other focal epilepsy and 20 healthy peers as a control group between the ages of 6 and 12 years were included in the study. Modified Touwen Neurological Examination was used to assess the minor neurological dysfunction (MND) and Raven Standard Progressive Matrices Test (RSPM) was used to assess the mental skills. While MND was not seen in 10% of the children with rolandic epileptic group, 80% had simple MND and 10% had complex MND. On the other hand, MND was not seen in 5% of the other focal epileptic group, 85% had simple MND and 10% had complex MND. There was no difference between two groups in terms of MND (p>0.05).