Serebral palsili çocuklarda denge ve gövde kontrolünün üst ekstremite fonksiyonları üzerine etkisinin incelenmesi
Effects of balance and trunk control on upper extremity functions in children with cerebral palsy
- Tez No: 474735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ELBASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Serebral Palsili (SP) çocuklarda motor ve duyu yetersizliklerinden kaynaklanan postüral kontrol problemleri görülür. Postüral kontrolün sağlanmasında önemli rol oynayan gövde kontrolü oturma/mobilite, üst ekstremitenin gelişimi ve günlük yaşam aktiviteleri için temel oluşturur. Zayıf postüral kontrol üst ekstremite hareketlerini kısıtlar, hareketlerin doğruluğunu ve hızını etkiler. Bu nedenle, gövde kontrolü ile üst ekstremite fonksiyonları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek önemlidir. Bu tez SP'li çocuklarda denge ve gövde kontrolünün üst ekstremite fonksiyonları üzerine etkisini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya yaşları 5-12 yıl arasında değişen, 30 hemiparetik, 32 diparetik toplam 62 SP tanılı çocuk dahil edildi. Gövde kontrolünü değerlendirmek için Gövde Kontrol Ölçüm Skalası (GKÖS), dengeyi değerlendirmek için Pediatrik Denge Skalası (PDS), üst ekstremite fonksiyonlarını değerlendirmek için Üst Ekstremite Beceri Kalitesi Testi (ÜEBKT) kullanıldı. ÜEBKT Bağımsız Hareketler Ölçeği, Kavrama Ölçeği, Ağırlık Taşıma Ölçeği ve Koruyucu Ekstansiyon Ölçeği olmak üzere dört alt ölçekten oluşur. Çalışmanın sonuçlarına göre gövde kontrolü açısından hemiparetik ve diparetikler arasında hemiparetikler lehine fark bulundu.
Özet (Çeviri)
Children with cerebral palsy (CP) have postural control problems due to the lack of motor and sensory development. Trunk control which has an important role in ensuring postural control, is the basis for sitting, mobility, development of the upper extremity, pulmonary function and activities of daily living. Poor postural control restricts upper extremity functions which also affects the qualty of movements. For this reason, it is important to assess the relationship between trunk control and upper extremity functions. This study is planned to investigate the effect of balance and trunk control on upper extremity functions in children with CP. 30 hemiparetic and 32 diparetic CP, in total 62 children, aged between 5-12 years, were included in this study. Trunk Control Measurement Scale (TCMS) was used to assess trunk control, Pediatric Balance Scale (PBS) was used to assess balance, and Quality of Upper Extremity Skills Test was used to assess upper extremity functions (QUEST). According to the results of the study, there was a difference between hemiparetic and diparetics, in favor of hemiparetics in terms of trunk control.