Kadın sporcularda postural stabilite, performans ve gövde kas endurans ilişkisi
The relationship between postural stability, performance and trunk muscle endurance in female athletes
  1. Tez No: 474737
  2. Yazar: ÇAĞATAY MÜSLÜM GÖKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı kadın sporcularda postural stabilite, performans ve gövde kas enduransı arasındaki ilişkiyi ve branşlar arasındaki farklılığı belirlemektir. Çalışma yaşları 14 ile 35 arasında değişen, 15 futbolcu, 15 hentbolcu, 15 voleybolcu ve 15 sağlıklı sedanter kontrol üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya katılan kadın sporcuların gövde kas enduransları, performansları ve denge parametreleri değerlendirilmiştir. Gövde kas enduranslarının belirlenmesinde McGill kor endurans testleri ve yüzüstü köprü testi, anaerobik performans ve çevikliğin değerlendirilmesinde dikey sıçrama ve altıgen çeviklik testi kullanılmıştır. Denge parametrelerinden postural stabilite ve düşme riskinin değerlendirilmesi Biosway Portable Balance System cihazı ile yapılmıştır. Sonuçlara göre gövde kas enduransı ile postural stabilite arasında ilişki tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is determination of relation between postural stability, performance and trunk muscle endurance on female athletes and the difference between branches. The study was conducted on 15 female football players, 15 female volleyball players, 15 female handball players and 15 healthy sedantary controls whose ages vary from 14 to 35. Trunk muscle endurance, performance and stability parameters of female athletes were evaluated. McGill core endurance tests and prone bridge test were used to evaluate the trunk muscle endurance and vertical jump test and hexagonal obstacle test was used to evaluate the anaerobic performance and agility. The postural stability and fall risk of stability parameters were evaluated with the device of Biosway Portable Balance System. According to result, there is a relation between the trunk muscle endurance and postural stability (p0,05) were not determined.