Riskli bebeklerin 'Alberta infant motor skalası' ve 'Erken gelişim evreleri envanteri' ile gelişiminin değerlendirilmesi
Assessment of the development of at-risk infants with the 'AIMS' and 'ASQ-2'
  1. Tez No: 702609
  2. Yazar: HAVVA ZEYNEP ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA MİNE ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Preterm bebekler öğrenme ve hareket yeteneklerini etkileyebilecek bilişsel, duyusal ve motor gelişimdeki gerilikler açısından termlere göre daha fazla risk altındadırlar. Gelişimsel geriliklerin erken dönemde fark edilerek bebeklerin erken müdahale programına dahil edilmesi ile ileride ortaya çıkabilecek fiziksel sorunlar, beceri kaybı, akademik ve psikososyal problemlerin azaltıldığı görülmüştür. Çalışmamızda riskli preterm bebeklerin“AIMS”ve“EGE”testleri ile değerlendirilerek gelişim geriliklerinin düzeyini tespit etmek, AIMS ve EGE testleri arasındaki korelasyonu ve uyumu ortaya koymak amaçlandı. Çalışmaya düzeltilmiş yaşları 12-18 ay olan 30 preterm bebek dahil edilmiştir. Olguların ortalama gestasyon haftaları 33,72 ± 1,94, ortalama doğum ağırlıkları 1962,57 ± 573,56 gr'dır.
Özet (Çeviri)
Preterm babies are at higher risk for cognitive, sensory and motor development retardation that may affect their learning and movement abilities according to terms. It has been observed that by recognizing developmental retardation in the early period and including babies in the early intervention program, future physical problems, loss of skills, academic and psychosocial problems are reduced. In our study, it was aimed to determine the level of developmental retardation by evaluating risky preterm babies with“AIMS”and“ASQ-2”batteries, and to reveal the correlation and harmony between AIMS and ASQ-2 batteries. Thirty preterm infants with a corrected age of 12-18 months were included in the study. The mean weeks of gestation of the cases are 33.72±1.94, the average birth weight is 1962.57±573.56 gr.