Wheelchair user's shoulder paın index'in Türkçeye uyarlanması: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish adaptation of wheelchair user's shoulder pain index: Validity and reliability study
  1. Tez No: 474752
  2. Yazar: ŞEYDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tekerlekli sandalye kullananlarda omuz ağrısına sık rastlanmaktadır. Türkiye'de tekerlekli sandalye kullananlarda omuz ağrısı şiddetinin belirlenmesi ve takip edilmesine yardımcı olacak subjektif değerlendirme yöntemlerinin kısıtlı olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmanın amacı Wheelchair User's Shoulder Pain Index'in (WUSPI) Türkçeye uyarlanması, geçerlik ve güvenirliğinin belirlenmesidir. Öncelikle orijinali İngilizce olan WUSPI'nin Türkçeye çevirisi ve kültürel adaptasyonu yapılmış daha sonra 100 tekerlekli sandalye kullanıcısına uygulanarak ölçeğin geçerlik güvenirliği araştırılmıştır. Çalışmaya bir yıldan fazla süredir temel mobilite aracı olarak manuel tekerlekli sandalye kullanan, kognitif etkilenimi bulunmayan, okuma-yazma bilen 18 yaş üstü bireyler dahil edilmiştir. Ölçeğin güvenirliği iç tutarlılık ve test-tekrar test analizleriyle değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda Cronbach Alfa değeri 0,894 olarak hesaplanmış ve WUSPI-Tr'nin yüksek derecede iç tutarlılığa sahip olduğu bulunmuştur. WUSPI-Tr test-tekrar test yöntemi için 50 katılımcıya 7-14 gün arayla tekrar uygulanmış ve sonuçlar ilk uygulama sonuçlarıyla Interclass Corelation Coefficient (ICC) yöntemiyle karşılaştırılmıştır. WUSPI-Tr'nin yüksek güvenirliğe sahip olduğunu bulunmuştur (0,997). WUSPI-Tr'nin geçerliğini belirlemek için eş zamanlılık geçerlik yöntemi kullanılmıştır. Eş zamanlılık geçerliği için WUSPI-Tr den alınan puanlar SPADI ve ASES ölçeklerinden alınan puanlarla Spearman korelasyon analizi ile karşılaştırılmıştır. WUSPI-Tr'nin SPADI ile korelasyon katsayısı 0,931, ASES ile korelasyon katsayısı ise -0,812 bulunmuştur. Bu sonuçlar WUSPI'nin SPADI ile pozitif yönde; ASES ile negatif yönde mükemmel düzeyde istatistiksel olarak anlamlı korelasyon olduğunu göstermektedir (p < 0,001). Sonuç olarak WUSPI-Tr Türkçe konuşan tekerlekli sandalye kullanıcılarında meydana gelebilecek omuz ağrısını değerlendirmek için kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir araçtır.
Özet (Çeviri)
Wheelchair users frequently experience shoulder pain. It has been determined that in our country, the subjective assessment methods that will help to determine and monitor shoulder pain severity of wheelchair users are limited. The purpose of this study is to adapt the original English version of Wheelchair Users Shoulder Pain Index into Turkish and to assess its validity and reliability. Firstly, the original English version of WUSPI was translated into Turkish and culturally adapted, then applied to 100 wheelchair users to investigate the validity of the scale. People who are at least for 1 year using a manual wheelchair as their primary means of mobility, cognitively unimpaired, literate and older than 18 years are included in this study. The reliability of the scale was assessed by internal consistency and test-retest analysis. As a result of the analysis, Cronbach Alfa value was calculated as 0.894 and WUSPI-Tr was found to have high internal consistency. The WUSPI-Tr questionnaire was re-administered to 50 participants for 7 to 14 days for the test-retest method and the results were compared with the Interclass Correlation Coefficient (ICC) method. WUSPI has been found to have a high reliability (0.997). Validation of WUSPI-Tr was assessed by concurrent validity method. To establish concurrent validity, WUSPI scores were compared to SPADI and ASES scores by Spearman correlation analysis. The correlation coefficient of WUSPI-Tr with SPADI is 0.931 and with ASES was -0.812. These results show that there were positively excellent correlation with SPADI and, negatively excellent correlation with ASES (p < 0,001). As a result, the Turkish version of WUSPI-Tr is a valid and reliable tool.