The relation of shoulder pain and indepencency level to activity of daily life,sport participation of athletic and non-athletic manuel wheelchair users with spinal cord injury
Spinal kord yaralanması olan sporcu ve sporcu olmayan tekerlekli sandalye kulllanıcılarında omuz ağrısı ve bağımsızlık seviyesi, spora katılım arasındaki ilişki
  1. Tez No: 996326
  2. Yazar: AYÇA ARACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AMR ZAATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Katholıeke Unıversıteıt Leuven (catholıc Unıversıty Of Leuven)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Amaç: Tekerlekli Sandalye kullanan kişilerde en çok görülen problemlerden biri omuz yaralanmalarıdır. Amaçlarımız: Spinal Kord yaralanması olan tekerlekli sandalye kullanıcılarının profesyonel sporcu olma durumlarına ve lezyon seviyelerine göre omuz ağrılarının insidansını belirlemek ve bu durumların günlük yasam aktivitelerini ve fonksiyonel kapasitelerini ne derecede etkilediğini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada 23 sporcu ve 15 sporcu olmayan tekerlekli sandalye oyuncusu değerlendirildi. Omuz ağrılarının seviyesini ölçmek için tekerlekli sandalyeliler omuz agri skalasi (WUSPI), Bağımsızlık seviyelerini ölçmek için fonksiyonel bağımsızlık ölçeği (FIM), Spinal Kord yaralanma Seviyesini belirlemek icin Amerikan spinal yaralanma birliği değerlendirme formu (ASIA) kullanıldı. İstatistiksel olarak tanımlayıcı istatistik yöntemi olarak Mann-Whitney U-Test ve Student t-test kullanildi. Sonuç: Spinal kord yaralanma seviyesi ile omuz ağrısı arasında bir fark bulunmadığı gözlendi (p>0.05). Diğer taraftan yaralanmaların“tam kesi (complete) ”ya da“tam olmayan kesi (incomplete) ”olması durumu ile yaralanma seviyesi arasında anlamlı etkileşim bulundu (p<0.05). Sporcu olup olmama durumunun omuz ağrısını etkilemediğini bulduk (p>0.05). Paraplejik –Tetraplejik tekerlekli sandalyelilerin FIM parametrelerinde anlamlı fark bulundu (p>0.05). Omuz ağrısı ile omuz fonksiyonelliği, bağımsızlık seviyesi ve günlük yaşam aktiviteleri arasında anlamlı ilişki bulunmadı (r=0.389). Tartışma: Spora katılımın omuz ağrıları ve fonksiyonelliğini olumlu yönde etkilediğini gözledik. Buna göre, bu çalışmanın omuz ağrılarının nedenleri ve sonuçları, spora katilim ve cinsiyetin bu durumu ne kadar etkileyeceği ileride yapılacak olan çalışmalara ışık tutacağını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Purpose: Shoulder pain and injuries are one of the most common problems have been seen in wheelchair users. Our aims: to determine the relationship between the level of spinal cord injury (SCI) and shoulder pain in wheelchair users with spinal cord injury and to find how to affect shoulder pain on functional capacity and activity of daily life in wheelchair users with spinal cord injury. Materials and methods: We evaluated 23 athletic, 15 nonathletic manual wheelchair users in this study. The subjects` shoulder pain was assessed by the Wheelchair Users Shoulder Pain Index (WUSPI). FIM Score was chosen to determination of the independency level in these groups. For the determination of SCI level, Modified Frankel ASIA method (American Spinal Injury Association) was used. All demographic data were analyzed using descriptive statistics. The statistical ananlysis was performed by the Mann-Whitney U- Test and student`s t-test. Results: Although there was no significant main effect of SCI level on shoulder pain. There was significant effect was found between SCI level and the situation of the injury“complete”and“incomplete”(p<0.05). We found that there was no significant main effect of athletic situation on shoulder pain (p>0.05). There was a difference beetween tetraplegic and paraplegic wheelchair users in their FIM Parameters (p>0.05). We didn`t find any correlation between the intensity of shoulder pain ,shoulder function and activity of daily life in this study (r=0.389). Conclusion: We observed that the participation of the sports effect of shoulder pain both positively and functionally. According to our results, we hope that this study can be able to the light the way for further research which is about the reason and the result of shoulder pain, and how to affect sport participation and gender into the shoulder pain.