Ankilozan spondilit'li erkek hastalarda torakal kifoz açısı ile üst ekstremite fonksiyonu ve skapular kinematik arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of relationship between function of upper extremity and scapular kinematic with thoracic kyphosis angle in patients with male ankylosing spondylitis
- Tez No: 474763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERAN OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmamız Ankilozan Spondilit (AS)' li erkek hastalarda torakal kifoz açısı ile üst ekstremite fonksiyonu ve skapular kinematik arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla planlandı. Çalışmaya 18 AS' li hasta ve 16 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Olguların torakal kifoz açısı ve omuz eklemleri dijital inklinometre ile, kas kuvveti dijital dinamometre ile, üst ekstremiteye ait engel seviyesi Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi Türkçe Versiyonu (DASH-T) ile, kavrama kuvveti hidrolik el dinamometresi ile, el beceri seviyesi Dokuz Delikli Peg Test (9-DPT) ile değerlendirildi. Olguların skapula kinematik analizi elektromagnetik sistem ile kol elevasyonunun 30-60-90° kaldırma ve indirme fazında ölçülerek kaydedildi.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to investigate the relationship between function of upper extremity and scapular kinematic with thoracic kyphosis angle in patients with male Ankylosing Spondylitis (AS). 18 patients with AS and 16 healthy volunteers were involved into the study. Thoracic kyphosis angle and shoulder range of motions were evaluated with digital inclinometer. Muscle strengths were evaluated with digital dynamometer. Disability level of upper extremity was evaluated with Turkish Version of Disability of Arm, Shoulder and Hand Questionnaire (DASH-T). Hand grip strength was evaluated with hydraulic hand dynamometer. Hand dexterity level was evaluated with Nine Hole Peg Test (9-HPT). Scapula kinematic analysis with the electromagnetic system at 30-60-90° lifting and lowering of the arm elevation were recorded.