Üniversite öğrencilerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışları, uyku kalitesi ve akademik başarıları arasındaki ilişki
The relationship between healthy life behaviors, sleep quality and academic success in university students
  1. Tez No: 474762
  2. Yazar: GÜLİSTAN YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışları, uyku kalitesi ve akademik başarıları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2016-2017 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Gazi Üniversitesi Merkez kampüste yer alan Eğitim, Fen, Edebiyat, Eczacılık, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, Tıp, Teknoloji ve Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde okuyan toplam kayıtlı 1260 öğrenci oluşturmuştur. Veriler öğrencilerin tanımlayıcı özelliklerini içeren 'Anket Formu', 'Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları (SYBD) II Ölçeği' ve 'Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKÖ)' kullanılarak toplanmıştır. Veriler; Pearson Korelasyon Analizi, Cronbach Alpha katsayıları, t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Bonferroni testi, Kolmogorov-Smirnov testi, Mann-Whitney U testi, Kruskall Wallis Tek Yönlü Varyans Analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted as a descriptive study to determine the relationship existing between healthy life behaviours, sleep quality and academic success among university students. The sample of the study is composed of enrolled 1260 students who study at the Faculty of Education, Science, Literature, Pharmacy, Law, Economics and Administrative Sciences, Medicine, Technology and Health Sciences at the Gazi University Central Campus study in the 2016-2017 academic year spring semester. Data were collected using 'Survey Form', 'Healthy Lifestyle Behaviour II Scale (HLSBS II) ' and 'Pittsburgh Sleep Quality Scale (PSQI)' which contain descriptive characteristics of students. Data were evaluated with analysis Pearson's correlation, Cronbach's Alpha coefficients, t-test, one way ANOVA, Bonferroni test, Kolmogorov-Smirnov test, Mann-Whitney u test, Kruskal Wallis one way analysis of variance.