Yeni jenerasyon cam iyonomer siman equia fil'in süt dişlerinde klinik olarak değerlendirilmesi
Clinical evaluation of new generation glass ionomer cement equia fil in primary teeth
- Tez No: 474773
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE AKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Süt dişlerinde meydana gelen çürüklerin restoratif tedavisi, çocuğun beslenmesi, estetiğin ve konuşma fonksiyonunun sağlanması, ark boyutunun korunması ve ardından gelecek daimi dişlere rehber oluşturması açısından önem taşımaktadır. Süt dişlerinin restorasyonu amacıyla kullanılan pek çok materyal bulunmakla beraber, günümüzde alternatif materyal arayışı hala devam etmektedir. Bu çalışmaya süt molar dişlerinde ara yüz dentin çürüğü bulunan 4-9 yaş arası hastalar dahil edilmiştir. Hastaların simetrik süt molar dişlerine her grupta en az 32 restorasyon olacak şekilde uygulanan yüksek viskoziteli cam iyonomer siman Equia Fil (GC Corporation, Tokyo, Japonya) ve yüzey örtücü Equia Coat (GC Corporation, Tokyo, Japonya) ile kompomer Dyract XP'nin (Dentsply De Trey, Konstanz, ALMANYA) klinik ve radyolojik olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Klinik değerlendirmeler modifiye USPHS kriterleri kullanılarak restorasyonlar uygulandıktan sonraki 1. hafta, 3. ay, 6. ay ve 12. ayda yapılmıştır. Klinik değerlendirmenin yanı sıra 6. ve 12. ay kontrollerinde dişler radyolojik olarak değerlendirilmiştir. Klinik değerlendirmeler modifiye USPHS kriterlerine göre yapılmıştır. Radyolojik değerlendirmede, periapikal bölgede radyolusensi varlığı, köklerde meydana gelen fizyolojik rezorpsiyon, sekonder çürük varlığı ve restorasyonun komşu dişlerle uyumu incelenmiştir. Restorasyonlar kenar uyumu, kenar renklenmesi, postoperatif duyarlılık, sekonder çürük ve anatomik form açılarından değerlendirildiğinde; iki grup arasında hiçbir kontrol döneminde istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmemiştir (p>0,05). Renk uyumu kriterinde 3. ay, 6. ay ve 12.
Özet (Çeviri)
Restorative treatment of primary teeth is important in terms of nutrition of the child, provision of esthetic and speech function, protection of the arch dimension and guidance to the permanent teeth that will follow. Along with many materials used for the restoration of primary teeth, the search for alternative materials is still ongoing. Patients aged 4-9 years were included in this study with proximal caries in primary molars. It was aimed to evaluate clinically and radiologically the high viscous glass ionomer cement Equia Fil (GC Corporation, Tokyo, Japan) - surface coat Equia Coat (GC Corporation, Tokyo, Japan) and compomer Dyract XP (Dentsply De Trey, Konstanz, Germany) applied to symetric primary molar teeth with 32 restorations in each group. The restorations were clinically evaluated 1 week after placement (baseline) and at 6 months and 12 months using modified United States Public Health Service (USPHS) criteria. In addition to clinical evaluation, periapical radiographs were taken at the 6th and 12th months of follow-up and radiological evaluation was performed. Modified USPHS criteria were used to assess retention, marginal discoloration, marginal adaptation, color matching, secondary caries, postoperative sensitivity, surface texture and anatomic form using mirror, explorer under the light of the reflector and intraoral photographs. On radiological evaluation, the presence of radiolucency in the periapical region, physiological resorption, the presence of secondary caries, and restoration with adjacent teeth were evaluated. When the restorations are evaluated in terms of marginal discoloration, marginal adaptation, postoperative sensitivity, secondary caries and anatomical form, no statistically significant difference was observed between the two groups in any control period (p> 0,05).