Sekiz haftalık pliometrik antrenmanın 15-18 yaş grubu basketbolcularda sıçrama ve izokinetik kuvvet parametreleri üzerine etkisi
The effect of eigth weeks plyometric training on jumping and isokinetik strength in 15 – 18 aged basketball players
- Tez No: 474774
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Sağlık Eğitimi, Spor, Physiology, Health Education, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1116
Özet
Bu çalışmanın amacı sekiz haftalık pliometrik antrenmanın 15-18 yaş grubu basketbolcularda sıçrama kuvveti ve izokinetik bacak kuvveti üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya toplamda 30 erkek basketbolcu katıldı. Çalışmada yer alan gönüllüler Deney (n =15), ve Kontrol (n = 15) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Deney grubu gönüllülere antrenman programı olarak 8 hafta süreyle teknik ve taktik basketbol antrenmanlarına ek olarak haftada üç gün pliometrik anntrenmanlar uygulandı. Kontrol grubu gönüllülere 8 hafta süreyle basketbol teknik ve taktik antrenmanlar uygulandı. Gönüllülere antrenman öncesi ve sonrası olmak üzere Biometrik ölçüm; Fizik profil bulguları, Biyoimpedans vücut analizleri (Tanita BC 418-ma) ve Performans ölçüm; WAnT Anaerobik güç testi (Monark E 894 bisiklet ergometrisi), 60° ve 180° s-1İzokinetik bacak kuvveti: Sağ ve sol bacak için (İsomed 2000), 20m sprint zamanı, Çoklu sıçrama testleri ve dikey Sıçrama (Opto Jump Next) testleri yapıldı. Çalışmanın istatistiksel analizlerinde tanımlayıcı olarak aritmetik ortalama ve standart sapma ile dağılımların normalliği Shapiro Wilk testi ile yapıldı. Bağımlı gruplar karşılaştırılırken Wilcoxon işaretli sıralar testi ve bağımsız gruplar karşılaştırılırken Mann - Whitney U testi ile yapıldı. Anlamlılık düzeyi p< 0.05 alındı. Araştırmaya katılan tüm gönüllülerden ön test ve son test olmak üzere iki ölçüm yapıldı. Gruplar arası karşılaştırma sonuçlarına göre; Egzersizin deney grubu gönüllülerin Anaerobik güç parametrelerinden Peak Power (w/kg), Avarage Power (w), Avarage Power (w/kg) ve Power Drop (w/kg) değerlerinde grup içi ve gruplar arası karşılaştırmasında anlamlı farklar oluşturduğu görüldü (p < 0,05). Deney grubu gönüllülerin Sağ bacak 60° Hamstring ve Quadriceps zirve tork değerleri ile 180° Hamstring ve Quadriceps zirve torku değerlerinde anlamlı farklar bulunurken (p > 0,05). Deney grubu gönüllülerin 20 m sprint bulgularından 0-20 m sprint değerlerinde anlamlı farklılık bulundu (p < 0,05). Dikey sıçrama parametrelerinden Serbest sıçrama (cm), 120° Squat sıçrama (cm) ve Aktif sıçrama (cm) değerlerinde deney grubu lehine anlamlı farkların oluştuğu tespit edildi (p < 0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of eight weeks plyometric training on jumping and isokinetic strength in 15 – 18 aged basketball players. This study includes 30 male basketball players in total. The volunteers in this study were divided into two groups as the experimental group (n=15) and the control group (n=15). As a training program, 8 weeks technical and tactical basketball training and additionally, plyometric trainings for three days in a week were practiced by experimental group of volunteers. The control group of volunteers performed only technical and tactical basketball training for eight weeks. Certain tests such as biometric measurement, physic profile findings, bio impedance body analysis (Tanita BC 418-ma) and performance measurement; WAnT anaerobic power test (Monark E 894 cycling ergometer), 60° and 180° s-1 isokinetic leg strength: for right and left legs (Isomed 2000), 20 m sprint time, multiple jumping and vertical jumping (Opto Jump Next) were performed to the volunteers after and before training period. Within statistical analysis, the significance of differences between these groups was tested. The arithmetic mean and standard deviation were used as descriptive statistics and Shapiro-Wilk test was used for normality distribution. While comparing paired groups, Wilcoxon marked rank test was performed; Mann - Whitney U test was performed for comparing independent groups.