İleri madde kaybı bulunan endodontik tedavili süt dişlerinin restorasyonunda CAD/CAM uygulamasının in –vitro değerlendirilmesi
In-vıtro evaluation of CAD/CAM applicatıon for the restorations of endodontically treated severely damaged primary teeth
  1. Tez No: 474809
  2. Yazar: DERYA AKAY KOTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ENES ODABAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu in vitro çalışmada aşırı madde kaybı bulunan endodontik tedavili süt dişlerine rezin hibrit seramik yapıda olan Cerasmart (GC Corporation, Tokyo, Japonya) ve Enamic (VITA Zahnfabrik, Bad Säckingen, Almanya) CAD/CAM blokları ile CEREC SW 4.2 CAD/CAM sistemi kullanılarak hazırlanan endokronların, marjinal ve internal aralıkları, kırılmaya karşı dirençleri ve mikrosızıntı testlerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Otuz altı adet çekilmiş insan süt molar dişi Grup 1:Cerasmart ve Grup 2:Enamic olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır ve CEREC SW 4.2 sistemi ile endokron restorasyonlar hazırlanmıştır. Simantasyon öncesinde restorasyonların marjinal ve internal aralık ölçümleri, alınan silikon replika örnekleri üzerinde, mikroskop altında X40 büyütmede 48 noktadan yapılarak hesaplanmıştır. Restorasyonlar dual-cure rezin siman Panavia F 2.0 (Panavia, Kuraray, Japonya) kullanılarak dişlere simante edilmiş ve örnekler distile suda 37°C'de 24 saat süreyle bekletilmiştir. Daha sonra tüm örnekler 5°C ve 55°C arasında 500 döngülük termal siklus işlemine tabi tutulmuştur ve tüm örneklerde restorasyonun etrafındaki 1 mm'lik alan dışında kalan bölgeler iki kat tırnak cilası ile kaplanarak, 24 saat süreyle % 0,5'lik bazik fuksin solüsyonunda bekletilmiştir. Örneklere universal test cihazında (AG-IS Autograph, Shimadzu Scientific Instruments, Columbia, MD) kırılma dayanıklılığı testi 0,5 mm/dk hızla yükleme yapılarak uygulanmıştır. Restorasyonların maksimum kırılma dayanıklılığı (Newton) değerleri kaydedilmiştir. Örneklerin kırılma tipleri incelenip, fotoğraflanmıştır. Mikrosızıntı değerlendirmesi için bukko-lingual yönde longitudinal olarak 2 kesit alınmıştır. Boya geçiş derecelerinin fotoğrafları bilgisayarda X40 büyütmede kaydedilerek, ölçümler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate and compare the fracture resistance, marginal- internal adaptation and microleakage tests of endocrowns that were prepared for endodontically treated severely damaged primary teeth using either resin hibrid ceramic Cerasmart or Enamic blocks designed by CEREC SW 4.2 CAD/CAM system. Thirty-six human mandibular primary molars were diveded into two groups Group 1: Cerasmart and Group 2: Enamic and endocrowns restorations were produced with CEREC SW 4.2 system. Before cementatiton, marginal and internal adaptation measurements were calculated from silicon replika at 48 points with a microscope at X40 magnification. Restorations were cemented with Panavia F 2.0 dual-cure cement and stored in distilled water at 370C for 24 hours. All samples were subjected to thermocycling for 500 cycles in water baths between 50C and 550C and samples, except around 1 mm of the restorastion margin was coated with two layers of nail varnish and was suspended in a 0,5% basic fuchsin solution for 24 hours. The fracture strength of specimens was determined at a 0,5 mm/min crosshead speed until fracture with universal test machine (AG-IS Autograph, Shimadzu Scientific Instruments, Columbia, MD). The maximum fracture strenghts of restorastions were recorded. Fracture modes were determined and photographed. To evaluate the microleake, bucco-lingual direction, the teeth were cut longitudinally. Photos of dye penetration scores were recorded at X40 magnification and measurements were calculated. The obtained data was analysed with the confidence interval p≤0,05. According to the marginal and internal adaptation results, no statistically significant differences were found among the groups and internal adaptation values were lower at axial surface region in both group. In terms of fracture resistances, there was no significant difference between the two groups, but values were higher in the Cerasmart group. As a result of microleakage test, the difference between the two groups was not statistically different and the values were higher in the Cerasmart group. Within the limitations of this study, endocrown restorations produced by using resin hibrid ceramics, can be used with adhesive resin cements in severely damaged primary teeth restoration.