Kanguru bakımı uygulanan ve uygulanmayan babalar ile bebekleri arasındaki etkileşim
The interaction between fathers and infants depending on the exercise of the kangaroo care
- Tez No: 474817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ŞENTÜRK ERENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikoloji, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Sezaryen doğumlardan sonra bebeğin anne ile buluşması genellikle anne ve bebekten kaynaklanan nedenlerden dolayı gecikmektedir. Bu nedenle çalışmamız, sezaryen doğumlarda baba ile bebek arasında uygulanan kanguru bakımının bebekte (kalp hızı, solunum sayısı, periferik oksijen satürasyon yüzdesi, vücut ısısı) ve babada (babaların duyguları ve davranışları) bazı sonuçların değerlendirilmesi amacıyla karma model kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 30 kontrol, 30 deney grubunda olmak üzere toplam 60 sezaryen yoluyla doğmuş bebek ve babaları oluşturmuştur. Tüm babalara, anneye ve kendilerine ait bilgileri toplamak için oluşturulan form ve nitel görüşme formu uygulanmıştır. Bebeklerin biligileri bebeğe ilişkin bilgi formu kullanılarak toplanmıştır. Uygulama boyunca tüm babalar ile bebekleri arasındaki etkileşimini saptamak için video kaydı yapılmış, nitel görüşme formu uygulanmıştır. Deney grubunda yer alan baba bebek çiftine kanguru bakımı uygulanmış, kontrol grubunda yer alanlara her hangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Uygulama anne odaya gelinceye kadar devam etmiştir. Bu süreçte bebeklerin kalp hızı, solunum sayısı, periferik oksijen satürasyonu ve vücut ısısı düzenli aralıklarla ölçülmüştür. Uygulama sırasında babaların duygularını belirlemeye yönelik sorular sorulmuştur. Araştırma sonucunda bebeklerin kalp atım hızı ortalamalarında gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The mother's first meeting with the baby after the cesarean birth is usually delayed due to the reasons arising from the mother and the baby. Therefore, in the present study, using a mixed model, we aimed to evaluate the results of the kangaroo care applied to the couple of father and infant after cesarean birth for the infant (heart rate, number of breaths, percentage of peripheral oxygen saturation, body temperature) and the father (father's feelings and behavior). The sample of the study consisted of 60 infants (30 infants as the control group and 30 participants as the study group). A form for collecting information about all parents and their infants and a qualitative interview form were performed. The infants' data were collected using the infant's information form. During the application, video recording was conducted to determine the interaction between all fathers and their infants, and a qualitative interview form was also applied. Kangaroo care was applied to the couple of the father and the infant in the study group, while no treatment was given to the control group. The practice continued, until the mother came to the room. In this process, the baby's heart rate, respiration rate, peripheral oxygen saturation and body temperature were measured at regular intervals. During the application, questions were asked to determine the fathers' feelings. As a result of the research, there was no significant difference between two groups in terms of infants' mean heart rate (p>0.05).