İnmeli hastalarda erken dönem nörogelişimsel bobath yaklaşımı sonuçlarının incelenmesi
Investigation of the effects of early neurodevelopmental Bobath approach results in stroke patients
  1. Tez No: 474819
  2. Yazar: GÖKHAN YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GÜÇLÜ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışmamız inmeli bireylerde erken dönemde uygulanan Bobath Yaklaşımının inme sonrası motor, duyu, kognitif etkilenimin şiddetine, fonksiyonel hareketin miktarı ve kalitesine, postüral kontrol ve dengeye, günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlığa ve taburculuktaki özür düzeyi ve aktivite kısıtlılıklarına etkilerinin incelenmesi amacıyla planlandı. Çalışmaya 21 iskemik inme tanısı almış birey dahil edildi. Bireyler fizyoterapi programı başlangıcında ve taburculukta; Ulusal Sağlık Enstitüsü İnme Ölçeği (NIHSS), 'The Stroke Rehabilitation Assessment of Movement Scale' (STREAM), Gövde Bozukluk Ölçeği (GBÖ), Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Fonksiyonel Ambulasyon Skalası (FAS), Barthel İndeksi (Bİ), Glasgow Sonuç Skalası (GOS) ve Modifiye Rankin Ölçeği (mRS) ile değerlendirildi. Fizyoterapi programı değerlendirmeden hemen sonra başlatıldı ve her seans 60 dakika olmak üzere; haftada beş gün, günde 2 kez uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects of early Bobath Approach in stroke patients on the severity of motor, sensory and cognitive impairment, the amount and quality of functional movement, postural control and balance, independence in activities of daily living, disability level and activity limitations at discharge. The study included 21 individuals with ischemic stroke. At the beginning of the physiotherapy program and at discharge; The National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS), the Stroke Rehabilitation Assessment of Movement Scale (STREAM), the Trunk Impairment Scale (TIS), the Berg Balance Scale (BBS), the Functional Ambulation Scale (FAS), the Barthel Index (BI) Glasgow Outcome Scale (GOS) and modified Rankin Scale (mRS) were used to assess the individuals. The physiotherapy program was commenced immediately after the evaluation and every session lasted 60 minutes for five times a week, twice a day.