Huzurevinde yaşayan yaşlılarda aromaterapi uygulamasının bilişsel fonksiyonlar ve gündüz uykululuk durumuna etkisi
The effect of aromatherapy application on cognitive functions and daytime sleepiness in elderly people living in a nursing home
- Tez No: 474823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YETER KİTİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırma, huzurevinde yaşayan yaşlılarda aromaterapi uygulamasının bilişsel fonksiyonlar ve gündüz uykululuk durumuna etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmış kontrol grupsuz ön test-son test yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırma Karabük ilinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı bir huzurevinde yapılmıştır. Araştırma evrenini huzurevinde kalan 110 yaşlı birey örneklemi ise dahil edilme kriterlerine uyan 39 yaşlı birey oluşturmuştur. Aromaterapi uygulamasında esansiyel yağ olarak biberiye, limon ve lavanta yağları kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından bir hafta boyunca sabahları biberiye ve limon yağı (1 damla biberiye yağı, 2 damla limon yağı) karışımı 5 dakika koklatılmıştır. Bir hafta arınma döneminin ardından bir hafta boyunca da akşamları 3 damla lavanta yağı koklatılmıştır. Veri toplama aracı olarak Yaşlı Tanıtım Formu, Blessed Oryantasyon Bellek Konsantrasyon Testi ve Epworth Uykululuk Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, medyan), bağımlı gruplarda t testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as an quasi-experimental design pre-test and post-test without control group to evaluate the effect of aromatherapy application on the cognitive functions and daytime sleepiness of elderly living in nursing home. The data was collected a nursing home where located in Karabük city affiliated Ministry of Family and Social Policy. The population of the study was constituted by 110 elderly individual living in nursing home and the sample was constituted by 39 elderly individual who met inclusion criteria among them. Rosemary, lemon and lavender essential oils were used in aromatherapy application. Rosemary and lemon oil mixture (1 drop of rosemary oil, 2 drops of lemon oil) were smelled to elderly persons in the mornings for a week by researcher. After a week washout period, three drops of lavender oil were smelled in the evenings during a week. Elderly description form, Blessed Orientation Memory Concentration Test and Epworth Sleepiness Scale were used as data collection tool. Descriptive statistics (mean, standard deviation, median), paired sample t test and Mann Whitney U tests were used for evaluation. Before applications, the mean score of participants daytime sleepiness was 8,51±2,33, the score was found 8,13±2,54 after application of rosemary-lemon oil mixture (p>0,05).